Jaworzno - pomnik Bojowników Polskiego Ruchu Oporu

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Jaworzno - pomnik Bojowników Polskiego Ruchu Oporu

Postautor: Velder » wtorek 03 mar 2020, 00:23

W Jaworznie przy ulicy Grunwaldzkiej, znajduje się granitowy pomnik poświęcony bojownikom polskiego ruchu oporu.
Został on ufundowany w 1961 roku przez mieszkańców miasta i przedstawia żołnierza trzymającego sztandar.

W ostatnim czasie pomnik stał się tematem wielu dyskusji.
Szczególnie sporna jest umieszczona na cokole data 1846, która według historyków nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości i po cichu nawiązuje do jednego konkretnego wydarzenia - rabacji galicyjskiej. Ponadto panuje opinia, że data ta została umieszczona na pomniku celowo, aby nie uwzględniać wcześniejszych zrywów niepodległościowych.

Na podstawie tych argumentów oraz zaleceń IPNu, radni Jaworzna pojęli kilka dni temu decyzję o usunięciu pomnika z przestrzeni publicznej miasta:

Wojna o pomnik w Jaworznie! IPN mówi, że promuje komunizm. Na pomniku data 1846…

Już wkrótce ten Pomnik Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu w Jaworznie zostanie zlikwidowany. To efekt opinii Instytutu Pamięci Narodowej, który stwierdził, że pomnik propaguje komunizm. Wybudowany po wojnie obiekt czci osoby poległe w latach 1846-1945. Dziś prezydent Jaworzna zwracał uwagę, że brakuje na nim wyszczególnionych dat – między innymi Powstania Listopadowego, czy Styczniowego.

– Ci komuniści robili z nas durniów. I proszę państwa nie wsadzajcie nas państwo w taką rolę ponownie. To nie byli wcale durnie. To byli ludzie wyrachowani, przewredni, mówiąc po jaworznicku. I ci, którzy zrobili inskrypcję na tym pomniku też nie dobrali jej przypadkowo – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Bo to właśnie w 1846 roku miała miejsce tzw. rzeź galicyjska, której jednym z negatywnych bohaterów był Jakub Szela, postrach szlachty polskiej. Dziś przeciwni likwidacji pomnika byli radni opozycji oraz działacze lewicy.

– Fakt, że opieramy Powstanie Krakowskie tylko i wyłącznie na jednej osobie, na Jakubie Szeli, jest po prostu totalnym nieporozumieniem, bo w tym powstaniu, oprócz Szeli, brali udział mieszkańcy Jaworzna i to należałoby uszanować – mówi Wacław Chudzikiewicz, mieszkaniec Jaworzna, były radny.

Ostatecznie, po długiej dyskusji, głosami radnych prezydenckich podjęto uchwałę o usunięciu pomnika.
– Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i są bardzo negatywnie nastawieni do tego pomysłu. Pomnik wpisał się już na trwałe w historię naszego miasta. Uważam, że pomniki, nawet jeśli kontrowersyjne w opinii niektórych, powinny zostać w naszej przestrzeni i stanowić podstawę do dyskusji historycznej – mówi Tomasz Sędor, radny Platformy Obywatelskiej.

– Nie ma miejsca dla pewnych symboli minionego reżimu. To miejsce niechaj będzie w muzeach, jakichś magazynach, gdzie można np. zaprowadzić dzieci i pokazać im, jak kiedyś prano nam mózgi. Kiedy wymazywano prawdziwych bohaterów, natomiast gloryfikowano kryminalistów – mówi Dawid Domagalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Na razie nie wiadomo, co stanie się ze zlikwidowanym pomnikiem. Niewykluczone, że, podobnie jak inne usunięte w wyniku dekomunizacji, zostanie umieszczony w magazynach miejskiego muzeum.

źródło: tvs.pl
Załączniki
Jaworzno - pomnik Bojownikow (1).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (1).JPG (162.37 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (2).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (2).JPG (158.88 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (3).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (3).JPG (174.27 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (4).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (4).JPG (198.88 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (5).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (5).JPG (126.89 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (6).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (6).JPG (146.47 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (7).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (7).JPG (140.99 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (8).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (8).JPG (177.98 KiB) Przejrzano 3394 razy
Jaworzno - pomnik Bojownikow (9).JPG
Jaworzno - pomnik Bojownikow (9).JPG (177.97 KiB) Przejrzano 3393 razy

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Jaworzno - pomnik Bojowników Polskiego Ruchu Oporu

Postautor: Velder » wtorek 25 sie 2020, 23:37

Wychodzi na to, że pomnika w Jaworznie już nie ma:
Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu. Pomnik w kawałkach przyjechał do Rudy Śląskiej

Rudzkie Muzeum PRL-u wzbogaciło się o nowy pomnik. W Parku Pomników już wiosną przyszłego roku będzie można zobaczyć monument poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu poległym w latach 1846-1945 w walkach o wyzwolenie narodowe i społeczne. Na razie zabytek minionej epoki, który został przywieziony do Rudy Śląskiej z Jaworzna, czeka niewielka renowacja.

– Od dziesięciu lat, czyli od momentu, kiedy powstało Muzeum PRL-u, staramy się sprowadzać do Rudy Śląskiej różne socrealistyczne pomniki – symbole tamtego czasu – które zgodnie z ustawą maja zostać zlikwidowane – zaznacza Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki. – Tak też stało się w przypadku pomnika z Jaworzna, który wzbogaci nasze zasoby, a my nadamy mu drugie życie – dodaje.

W lutym br. w Jaworznie zapadła decyzja o rozbiórce pomnika, podjęta przez radnych tego miasta na mocy ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Nowym domem dla tego socrealistycznego obiektu zostało właśnie Muzeum PRL-u. Pomnik musi teraz zostać poskładany z elementów i wyczyszczony. A już na wiosnę stanie w Parku Pomników należącym do muzeum, w którym znajduje się już kilkanaście innych monumentów pochodzących z czasów PRL-u.

– Już od pierwszego roku działalności Muzeum PRL-u nasi goście mogli zobaczyć rozmaite pomniki socrealistyczne, które przyjechały z różnych stron Polski. Mamy na przykład pomnik z Warszawy, Strzelec Opolskich, Ostródy, pomniki z Zabrza. Mamy też pomnik z Kędzierzyna-Kożla i teraz z Jaworzna. Sprowadzane zostają w częściach. Niektóre są bardzo zniszczone i uszkodzone, wtedy musimy je poskładać i poddać renowacji – tłumaczy Monika Nizioł. – Chcielibyśmy, żeby kolejne pomniki z minionej epoki ozdabiały nasz Park Pomników. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z burmistrzem Czechowic-Dziedzic i jeśli tylko okaże się, że pomnik Braterstwa Broni, który postawiono tam w latach 50., zostanie zdemontowany, postaramy się go tutaj sprowadzić – dodaje.

tvs.pl, 22-08-20


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości