Strona 1 z 1

Gruszów - krzyż partyzancki

: niedziela 09 lip 2017, 22:41
autor: Franek D.
W Gruszowie (gmina Raciechowice) w tym roku (2017) został odsłonięty krzyż/pomnik, poświęcony pamięci miejscowych partyzantów AK - późniejszych Żołnierzy Wyklętych.
70 lat temu, pochodzący z tej wsi 20-letni por. Józef Mika zorganizował partyzancki oddział konspiracyjny, którego celem było zwalczanie komunistycznej władzy.
Mika podczas okupacji niemieckiej wstąpił do oddziału młodzików AK. Po wojnie wszedł w skład oddziału NSZ kpt. Dubaniowskiego ps. Salwa viewtopic.php?f=36&t=185 , gdzie został jego zastępcą o ps. Wrzos. Po śmierci Salwy kontynuował rozpoczętą działalność antykomunistyczną pod ps. Leszek. Wspólnie z Franciszkiem Mrozem ps. Bóbr oraz Tadeuszem Lenartem i Emilem Przeciszewskim stworzył nieuchwytny oddział, znany z licznych akcji skierowanych przeciwko lokalnym działaczom Władzy Ludowej (np. wybijanie im z głowy komunizmu poprzez nocne "dupobicie"). W 1950 r. Mika i Mróz zostali zdradzeni i wydani przez agenta podającego się za łącznika z Zachodem https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Reniak.
W więzieniu na Montelupich w Krakowie byli torturowani, a następnie skazani na karę śmierci i w czerwcu 1951 r. rozstrzelani.

Re: Gruszów - krzyż partyzancki

: niedziela 26 lip 2020, 07:53
autor: Marianna
Witam wczoraj byłam w Gruszowie oraz w Żerosławicach ponieważ mój pradziadek pochodził z Żerosławic. Szukam informacji na temat rodziny Jakub i Marianna Ruman (z domu Kuśnierz lub Kuśmierz) ich córka to Marianna Ruman jej syn a mój pradziadek to Józef Ruman urodził się w Żerosławicach w 1880 roku. Jego ciocia miała na imię Regina Kuśnierz lub Kuśmierz. Czy są można znaleźć mogiły w/w rodziny? Jeżeli nie to czy ktoś może wie kiedy się urodzili i zmarli moi przodkowie? Jeżeli będzie chcieli dowiedzieć się więcej o moim pradziadku, który zginął w Dachu jako więzień polityczny proszę o kontakt. Mój email to barbara_zaba@wp.pl. Serdeczności

Re: Gruszów - krzyż partyzancki

: piątek 28 sty 2022, 10:49
autor: Czech
Zdjęcia ze stycznia 2022 r. Mieszkańcy pamiętają!