Przyłęk - dawny browar / zajazd przy browarze

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Przyłęk - dawny browar / zajazd przy browarze

Postautor: Karolina Kot » sobota 16 wrz 2023, 09:02

W samym centrum miejscowości Przyłęk (Frankenberg), położonej w powiecie ząbkowickim, w gminie Bardo, u zbiegu głównych dróg, nieopodal zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Anny, znajdował się niegdyś dawny browar.
Oczywiście początkowo wzięłam za niego duży, rzucający się w oczy budynek przy ulicy Głównej 19.
Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała mój brak wiedzy: kilku sympatycznych panów, spożywających piwko nieopodal sklepu spożywczego "Dorota" bardzo szybko wyprowadziło mnie z błędu, tłumacząc, że zachowany obiekt to tak naprawdę dawna gospoda, a browar znajdował się nieopodal i dziś już nie istnieje.

Cóż było robić - uwierzyłam im. Wyglądali na prawdziwych specjalistów od piwa.
Informacje uzyskane od sympatycznych miejscowych udało się bardzo szybko zweryfikować na niezawodnym portalu polska-org.pl.

Znajdujący się na moich zdjęciach, ładny i duży budynek, to tak naprawdę "Gasthof zur Brauerei" czyli "Zajazd przy browarze". Sam zakład produkujący piwo znajdował się obok, kilka metrów na północ, w miejscu, które pokazywali panowie z piwem.
Browar uchwycono na przedwojennych pocztówkach. I chyba tyle tylko po nim pozostało. A szkoda, bo podejrzewam, że browarnictwo w tym miejscu może mieć baaardzo długa historię. Kto wie, czy nie sięgającą czasów średniowiecza.
Bo trzeba wiedzieć, że Przyłęk w średniowieczu był bardzo ważnym miejscem - przez krótki czas był nawet miastem! Uzyskał lokację przed 1241 rokiem, ale szybko został zdegradowany do roli wsi. Stało się to już w 1284 roku, zapewne po jakiejś większej powodzi, podczas której Nysa Kłodzka zweryfikowała zasadność nadawania Frankenbergowi przywilejów miejskich, takich jak prawo magazynowania soli. Na płaskim terenie, w sąsiedztwie tak kapryśnej i niebezpiecznej rzeki, było to po prostu niewykonalne i groziło utratą całych zapasów.

Bardzo mi przykro, że nie zebrałam wywiadu terenowego, ale ostatnia doba w pracy tak mnie zraziła do ludzkiego gatunku, że miałam ochotę raczej wszystkich ukatrupić, niż z kimkolwiek rozmawiać. W efekcie prosto z Przyłęku pojechaliśmy z Archimedesem do lasu co by się tam solidnie wypłakać na łonie natury wśród kleszczy, komarów, strzyżaków sarnich i innych ustrojstw, których obecność okazała się zdecydowanie milsza.
Załączniki
Karczma przy browarze (1).jpg
Karczma przy browarze (1).jpg (55.74 KiB) Przejrzano 332 razy
Karczma przy browarze (5).jpg
Karczma przy browarze (5).jpg (51.65 KiB) Przejrzano 332 razy
Karczma przy browarze (4).jpg
Karczma przy browarze (4).jpg (62.59 KiB) Przejrzano 332 razy
Karczma przy browarze (3).jpg
Karczma przy browarze (3).jpg (65.06 KiB) Przejrzano 332 razy
Karczma przy browarze (2).jpg
Karczma przy browarze (2).jpg (55.31 KiB) Przejrzano 332 razy
Karczma przy browarze (6).jpg
Karczma przy browarze (6).jpg (63.04 KiB) Przejrzano 332 razy
Karczma przy browarze (7).jpg
Karczma przy browarze (7).jpg (55.33 KiB) Przejrzano 332 razy
Przyłęk - dawny browar (1).jpg
Polska - org.pl
Przyłęk - dawny browar (1).jpg (51.16 KiB) Przejrzano 332 razy
Przyłęk - dawny browar (2).jpg
Polska - org.pl
Przyłęk - dawny browar (2).jpg (44.58 KiB) Przejrzano 332 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości