Stary Sącz - studnia na rynku

Moderator: Velder

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stary Sącz - studnia na rynku

Postautor: Karolina Kot » wtorek 22 maja 2018, 12:25

Na dużym, wyłożonym brukiem rynku w Stary Sączu, w otoczeniu pomnikowych lip, posadzonych w roku 1877, znajduje się stara studnia miejska. Nie potrafię określić, ile wieków sobie liczy, być może pamięta jeszcze lokację miasta na prawie magdeburskim w 1273 roku, kto wie?
Niegdyś w jej bezpośrednim sąsiedztwie istniał ratusz, nie odbudowano go jednak po pożarze z roku 1795.
Obecnie istniejąca, żeliwna obudowa studni pochodzi z roku 1848 i był poddana renowacji w roku 2007. Tabliczka informująca o tym zdarzeniu została umieszczona z boku, dopiero w domu odkryłam, że prawdopodobnie pod nią znajduje się sygnatura odlewni, w której powstał zabytkowy mechanizm pompujący wodę.

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z maja 2018 roku.
Załączniki
Studnia w Starym Sączu (1).jpg
Studnia w Starym Sączu (1).jpg (120.53 KiB) Przejrzano 5711 razy
Studnia w Starym Sączu (2).jpg
Studnia w Starym Sączu (2).jpg (117.92 KiB) Przejrzano 5711 razy
Studnia w Starym Sączu (3).jpg
Studnia w Starym Sączu (3).jpg (118.13 KiB) Przejrzano 5711 razy
Studnia w Starym Sączu (4).jpg
Studnia w Starym Sączu (4).jpg (118.8 KiB) Przejrzano 5711 razy
Studnia w Starym Sączu (6).jpg
Studnia w Starym Sączu (6).jpg (110.99 KiB) Przejrzano 5711 razy
Studnia w Starym Sączu (7).jpg
Studnia w Starym Sączu (7).jpg (68.74 KiB) Przejrzano 5711 razy
Studnia w Starym Sączu (8).jpg
Studnia w Starym Sączu (8).jpg (65.29 KiB) Przejrzano 5711 razy
Studnia w Starym Sączu (5).jpg
Studnia w Starym Sączu (5).jpg (120.87 KiB) Przejrzano 5711 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Stary Sącz - pompa

Postautor: Jan Poszeptynski » środa 05 lut 2020, 20:12

Rynek Starego Sącza ma kształt zbliżony do kwadratu, zaś każdy z jego boków odpowiada jednej ze stron świata. Na początku starosądecki rynek nie miał utwardzonej powierzchni, jakiś czas potem była ona żwirowana, zaś w 1861 roku rozpoczęto układać bruk – kamienie pochodzące z Dunajca (prace nad wykonaniem całości trwały 11 lat).

Ważnym punktem rynku jest zabytkowa studnia, którą datuje się na 1848 rok, natomiast otaczające ją lipy zasadzono w roku 1877.

Pierwotnie ciągnęto z niej wodę za pomoca walca na korbę, to w roku 1877 sprawiono pompe na mocy uchwały rady, która upoważniła burmistrza do zakupienia jej w " Uprzywiliowanej Fabryce Mostów i Parowych Kotłów Zieleniewskiego" w Krakowie. Miała kosztować 320 złr, a ustawienie jej - 30 złr - z gwarancja na 3 lata. Wskutek nieumiejetnego obchodzenia się pompa ta często sie psuła i trzeba było ciagle ja naprawaić. w 1892 rada miasta uznając potrzebę stałej opieki nad pompą, zleciła ja Ignacemu Bazielichowi, który za miesięcznym wynagrodzeniem 2 złr miał sie nia opiekować i dokonywac drobnych napraw.

Cała ta jego robota musiała jednak nie być solidną, bo na wniosek J. Chmury rada gminna postanowiła " oddać ja fachowemu slusarzowi lub kowalowi pod nadzór, ażeby miał pieczę nad nią i wszelkie reperacje przeprowadzał za wynagrodzeniem płacy, jaką I Bazilich dotąd pobierał:.

Bazilicha więc usunięto z pracy, a powierzono ja kowalowi Antoniemu Waligórze.

I tak w roku 1907 zakupiono nowa pompę kosztem 600 koron w firmie Józef Frankel w Nowym Sączu.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość