Strona 1 z 1

Lubań - słup pocztowy (rekonstrukcja)

: czwartek 09 gru 2021, 07:03
autor: Karolina Kot
Na rynku w Lubaniu (Lauban), nieopodal ratusza i dawnych sukiennic, znajduje się zrekonstruowany słup dawne poczty polsko - saskiej.
Tego typu obiektów było niegdyś w okolicy kilka (w Lubaniu przynajmniej trzy sztuki), ale żaden nie dotrwał do naszych czasów. Oryginał, zaprojektowany przez Mateusza Daniela Pöppelmanna, pochodził z roku 1725.
Pierwotnie stał przy nieistniejącej już Bramie Zgorzeleckiej, później przenoszono go w inne miejsca.
Fragmenty zabytkowego monumentu, uszkodzonego w czasie wojny, leżały przez jakiś czas przy murach obronnych, a następnie zaginęły.
Współczesna replika słupa została wykonana z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Zdobią ją kolorowane herby Saksonii i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, anagram AR (Augutus Rex), polska korona oraz róg pocztowy.
Na południowej i zachodniej ścianie ostrosłupa znajdują się wykazy miejscowości oraz odległości dzielących je od Lubania. Dystanse podane zostały w milach pruskich (1 mila =7500 m).

Lokowane przy bramach miejskich lub w bezpośredniej bliskości rynku słupy dystansowe były częścią rozbudowanego systemu przydrożnej informacji komunikacyjnej w Saksonii. Zadaniem dystansowych, milowych, półmilowych oraz ćwierć milowych słupów było informowanie pocztylionów, pocztmistrzów oraz podróżujących o odległościach, pomiędzy określonymi miejscami oraz o czasie, w jakim można było je pokonać. Pocztowe słupy dystansowe z racji tego, ze były stawiane w miejscowościach o dużym znaczeniu komunikacyjnym, wyróżniały się znacznymi rozmiarami i ozdobnymi elementami.

Źródło: luban.pl
Zdjęcia wykonałam w październiku 2021 roku.

Warto dodać, że oryginalny, XVIII - wieczny słup pocztowy zachował się w Legnicy