Dawne kamienie granicy polsko - niemieckiej

Moderator: Velder

Posty: 3
Rejestracja: piątek 30 lis 2018, 19:22

Re: Dawne kamienie granicy polsko - niemieckiej

Postautor: wowa113 » czwartek 03 lut 2022, 12:53

Przede wszystkim chciałem się przywitać na forum, często korzystam ale do pisania jakoś zbyt skory nie byłem.
Odnosząc się do pierwszego posta kamień z muzeum faktycznie mógł zostać przeniesiony z Witczaka/Starej,
Lokalizacja kamienia   N70 w Bytomiu .jpg
Lokalizacja kamienia N70 w Bytomiu .jpg (241.43 KiB) Przejrzano 1508 razy

na mapie zaznaczony jest normalny N70 ale z tego co przejrzałem pośrednie nie są zaznaczane. Obecnie przy Witczaka/Starej ustawiona jest kopia kamienia granicznego . Niestety numeracja zupełnie z czapy i szkoda, że nie został odtworzony jako wierna kopia oryginału. Mam nadzieję, że lokalizacja chociaż właściwa.
Kopia kamienia przy ul. Witczaka w Bytomiu.jpg
Kopia kamienia przy ul. Witczaka w Bytomiu.jpg (241.33 KiB) Przejrzano 1508 razy

Kopia kamienia przy ul. Witczaka .jpg
Kopia kamienia przy ul. Witczaka .jpg (237.96 KiB) Przejrzano 1508 razy

W tle budynek polskiej strazy granicznej i celnej.jpg
W tle budynek polskiej strazy granicznej i celnej.jpg (242.69 KiB) Przejrzano 1508 razy

Jest też tablica historyczna (a przynajmniej była - fotki robione w maju 2020) z typami kamieni
Typy kamieni granicznych.jpg
Typy kamieni granicznych.jpg (224.37 KiB) Przejrzano 1508 razy

Patrząc jednak na słupki z Rept niekoniecznie wszystkie kamienie normalne mają oznaczenie, nazwę to, "sekcji" (powiedziałbym wręcz, że większość nie ma, ale musiałbym obejrzeć któryś dookoła i zweryfikować przypuszczenie, może oznaczenie sekcji jest tylko po jednej stronie)
Kamienie normalne w Reptach.jpg
Kamienie normalne w Reptach.jpg (232.67 KiB) Przejrzano 1508 razy

jak widać tylko jeden z trzech ma oznaczenie sekcji
Kamienie normalne.jpg
Kamienie normalne.jpg (242.13 KiB) Przejrzano 1508 razy

tutaj też nie ma
Odnośnie kamienia głównego
Kamien glowny w Reptach.jpg
Kamien glowny w Reptach.jpg (239.64 KiB) Przejrzano 1508 razy

pokusiłem się o odnalezienie na mapach lokalizacji "gdzieś między Reptami a Ptakowicami" i, biorąc pod uwagę słupek pilchowicki jako oznaczony nr 1, najbliżej tego "gdzieś" wypada kamień sekcji N1 w Stolarzowicach, obecnie w rejonie skrzyżowania Gliwickiej z Jana Musioła (na żółto kamień 340 uwieczniony na jednej z fotek)
Lokalizacja kamienia N1 (przypuszczenie autora).jpg
Lokalizacja kamienia N1 (przypuszczenie autora).jpg (237.97 KiB) Przejrzano 1508 razy

Nawet w dużym przybliżeniu zgadzałoby się załamanie granicy
Przebieg granicy.jpg
Przebieg granicy.jpg (242.9 KiB) Przejrzano 1508 razy

Może kiedyś przy okazji sprawdzę czy nie został tam jakiś kopczyk :)
Ostatnio zmieniony czwartek 03 lut 2022, 16:09 przez wowa113, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 3
Rejestracja: piątek 30 lis 2018, 19:22

Re: Dawne kamienie granicy polsko - niemieckiej

Postautor: wowa113 » czwartek 03 lut 2022, 13:21

I aby wnieść coś nowego do tematu kamienie graniczne spotkamy również w Bruśku na drodze leśnej (ul. Przylasek) w kierunku dawnej osady Krywałd. Służą jako zapora przed wjeżdżaniem do lasu, pozbierane pewnie przez leśników z okolicznych lasów.
Kamienie  graniczne w Brusku.jpg
Kamienie graniczne w Brusku.jpg (243.94 KiB) Przejrzano 1503 razy


Kamien graniczny .jpg
Kamien graniczny .jpg (243.86 KiB) Przejrzano 1503 razy

Podobnemu celowi służą kamienie przy wieży p-poż. w Koszęcinie przy ul. Gąski
Kamienie graniczne w Koszecinie.jpg
Kamienie graniczne w Koszecinie.jpg (236.9 KiB) Przejrzano 1503 razy

gdzieś mi się zapodziała reszta zdjęć ale z ciekawości podskoczę kiedyś i tu i tu pospisywać numery wszystkich słupków i porównać do map.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kamienie graniczne, stare kierunkowskazy i zabytkowe głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości