Prudnik - stary cmentarz żydowski

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - stary cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » środa 26 kwie 2017, 21:17

Poza zachowanym do dziś, nowym cmentarzem żydowskim, zlokalizowanym przy ulicy Kolejowej, w Prudniku znajduje się jeszcze jedno, całkowicie zapomniane już miejsce żydowskich pochówków.
Stary kirkut, założony w roku 1541, zlokalizowany był na wzniesieniu zwanym Piaskową Górą, położonym po drugiej stronie rzeki, daleko na wschód od ówczesnych zabudowań miasta. Dziś miejsce to przedstawia sobą niezabudowany i zaniedbany skwerek, położony w rejonie ulicy Wiejskiej i Podgórnej.
Na terenie dawnej nekropolii nie zachowała się ani jedna macewa, a sam obiekt ten jest obecnie całkowicie zapomniany, nie upamiętnia go żadna tabliczka.
Ponieważ jednak nigdy nie przeprowadzono w tym miejscu prac ekshumacyjnych, należy pamiętać, iż nadal jest to cmentarz.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Stary cmentarz żydowski (1).JPG
Stary cmentarz żydowski (1).JPG (105.53 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (2).JPG
Stary cmentarz żydowski (2).JPG (112.31 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (3).JPG
Stary cmentarz żydowski (3).JPG (110.13 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (6).JPG
Stary cmentarz żydowski (6).JPG (122.86 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (4).JPG
Stary cmentarz żydowski (4).JPG (114.71 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (5).JPG
Stary cmentarz żydowski (5).JPG (114.24 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (9).JPG
Stary cmentarz żydowski (9).JPG (120.71 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (8).JPG
Stary cmentarz żydowski (8).JPG (125.63 KiB) Przejrzano 5106 razy
Stary cmentarz żydowski (7).JPG
Stary cmentarz żydowski (7).JPG (120.38 KiB) Przejrzano 5106 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: sobota 21 lis 2020, 21:52

Re: Prudnik - stary cmentarz żydowski

Postautor: Andrzej z Prudnika » sobota 21 lis 2020, 22:16

Stary cmentarz żydowski w Prudniku to bodaj pierwszy kirkut na Śląsku z czasów nowożytnych. Jest o nim jedna, XVI-wieczna wzmianka. Prawdopodobnie bardzo szybko przestał być użytkowany ze względu na wygnanie Żydów (Żydzi znikają z dokumentów miejskich). Do 1945 r. wśród niemieckich mieszkańców Prudnika funkcjonowała nazwa miejscowa, właśnie cmentarz żydowski (w języku niemieckim), mimo że istniał już nowy kirkut przy ul. Kolejowej. Nie ma natomiast jakiejkolwiek informacji, by w terenie były ślady po tym miejscu w postaci resztek macew, czy ogrodzenia. Co więcej jest problem ze wskazaniem obszaru po nim. Opis z XVI w. nie jest precyzyjny i dotyczy dość dość rozległego terenu przy drodze do Jasiony i skarpy nad ul. Wiejską, gdzie zresztą do początków XX w. intensywnie eksploatowano piasek.
Trudno więc zgodzić się z opisem, że teren po dawnym cmentarzu to "zaniedbany skwerek", gdzie nie ma żadnej tabliczki informacyjnej. Byłoby wspaniale wiedzieć, gdzie znajdował się pierwszy prudnicki cmentarz żydowski, ale na razie nie ma precyzyjnych informacji na ten temat.
Wśród współczesnych mieszkańców Prudnika w zasadzie nie funkcjonuje wiedza o tym cmentarzu, choćby dlatego, że nie istnieje już od kilkuset lat, za to "każdy" wie, że cmentarz żydowski jest przy ul. Kolejowej.

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prudnik - stary cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » sobota 21 lis 2020, 22:51

Skwerek jest zaniedbany, a przynajmniej był taki, kiedy wykonywałam zdjęcia trzy lata temu. :)
Ale jak najbardziej to cenna uwaga - tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, gdzie ta nekropolia się znajdowała. I czy rzeczywiście dokładnie tam.
Moje fotografie z tego właśnie powodu objęły szeroki obszar, łącznie ze skarpami (przez analogię do nieodległej Białej).

Witamy na Forum!
W kontekście mojego wpisu Prudnik może wypadł źle, ale generalnie jestem tym miastem zachwycona, zrobiło na mnie wrażenie i wracam doń z sentymentem.
A lokalnie zachowane przedwojenne napisy wyrywają z butów. Tylko Wrocław może się z nimi mierzyć.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości