Izba Tradycji PKM Sosnowiec, czyli Ogórki, Ikarusy i inne takie

Nasze fotograficzne reportaże z ciekawych wydarzeń kulturalnych, a także ważnych pod względem historycznym
Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Izba Tradycji PKM Sosnowiec, czyli Ogórki, Ikarusy i inne takie

Postautor: Markov » środa 24 cze 2015, 23:35

Okazuje się że Izba Tradycji sosnowieckiego PKM już dojrzała do zwiedzania. Pewnym ograniczeniem jest konieczność telefonicznego wcześniejszego umówienia się.
http://www.pkm.pl/?str=izba
Dzwoniłem, i wizyta zamówiona na piątek, gdzieś koło 11. się tam stawimy. A dlatego piątek, a nie czwartek, jak stoi na stronie, że akuratnio idzie ponoć tam pełną parą remont przyczepy do Ogórka i cały tydzień ktoś jest na miejscu. Jedynym ograniczeniem są godziny, graniczna to 13.

Jakby ktoś z Forumowiczów miał chwilkę czasu, to liczebność grupki zwiedzających może wzrosnąć. Nawet fajnie byłoby jakby wzrosła :)

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Izba Tradycji PKM Sosnowiec, czyli Ogórki, Ikarusy i inne takie

Postautor: Karolina Kot » środa 24 cze 2015, 23:48

Godziny zwiedzania są dla mnie masakryczne. Nie mam możliwości wyrwać się z pracy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Izba Tradycji PKM Sosnowiec, czyli Ogórki, Ikarusy i inne takie

Postautor: Markov » środa 24 cze 2015, 23:52

Dla mnie też, i mam nadzieję że w pracy boss da mi w piątek wolne. Zresztą zawsze pozostaje instytucja pod nazwą urlopu na żądanie

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Izba Tradycji PKM Sosnowiec, czyli Ogórki, Ikarusy i inne takie

Postautor: Karolina Kot » czwartek 25 cze 2015, 00:03

Polecam dodatkowo przejażdżkę starym tramwajem linii 24.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Izba Tradycji PKM Sosnowiec, czyli Ogórki, Ikarusy i inne takie

Postautor: Markov » sobota 27 cze 2015, 23:44

Mo tośmy byli.
Dla zmylenia przeciwnika Izba znajduje się nie w Sosnowcu a w Będzinie, przy ulicy Promyka 30. O jej istnieniu dowiedziałem się przypadkiem, dzięki wzmiance w Tygodniku Solidarność. Temat jakoś dziwnym trafem nie ruszony jeszcze na forum więc trzeba było udać się na miejsce. Zazwyczaj Izba czynna jest tylko w czwartki, ale z okazji prac nad rekonstrukcją pewnego eksponatu w postaci przyczepy do Ogórka, w tym tygodniu można było zawitać w dowolny dzień. Konieczne było tylko wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty.
Izba Tradycji istnieje od 2013 roku dzięki zaangażowaniu PKM i pracowników. Posiada dokumenty, umundurowanie, unikatowe wyposażenie warsztatów, a co najważniejsze pojazdy: Jelcz 045 RTO czyli ogórek, Ikarus 260.04, Jelcz M11, Ikarus 280.26, pojazd pogotowia technicznego na bazie Ikarusa, a jako swego rodzaju dodatek koparkę Białoruś.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zwiedzanie zaczyna się rzecz jasna od tego:
Obrazek

Potem warsztat mechaniczny z różnymi ciekawymi urządzeniami
Obrazek

Obrazek

Elektryczny również stoi otworem
Obrazek

Jest też izba tradycji w Izbie tradycji
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I następne warsztaty z różnymi fajnymi przyrządzikami
Obrazek

Po lewej stronie smarownica ciśnieniowa, zaś obok sprytny przyrząd do ustawiania zbieżności kół
Obrazek

Z warsztatu na warsztat robiło się coraz ciekawiej, tutaj dyferencjał od Ogórka. Wbrew pozorom pracował leciutko, można było obracać żelastwo jednym palcem
Obrazek

Skrzynia biegów od tegoż, widać co jest w środku
Obrazek

I wreszcie trochę kardiologii, czyli coś o sercu. Mechanicznym.
Silnik od Ikarusa, leżący. Maleństwo, ale bardzo mile wspominany przez mechaników, trwały, niezawodny
Obrazek

Obrazek

A to wielkie coś, to silnik od Ogórka. Ten to miał wielkie serce :)
Obrazek

Obrazek

Zwiedzając główną halę zaczyna się od wprowadzenia. Zastanawiałem się do czego może służyć ta kabina od Ikarusa, po chwili wszystko się wyjaśniło. Przemiły wirtualny przewodnik opowiadał o historii zagłębiowskiej komunikacji miejskiej
Obrazek

Obrazek

A potem do wielkich maszyn! Z tym że najpierw można, a nawet trzeba było, zajrzeć od nietypowej strony.
Czyli co ma Ogórek pod kiecą ( oczywiście nie eks kandydatka rzecz jasna :mrgreen:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod Ikarusem było ciut inaczej, nowocześniej jakby
Obrazek

Ale wszędzie było dokładnie tak jakby przed chwilą autobusy wyjechały z fabryki. Albo nawet lepiej
Obrazek

Oczywiście same wnętrza też lśniły czystością i zapraszały, nawet wóz techniczny
Obrazek

Dawno już takiego widoku nie widziałem, gościnnie otwartych drzwi Ikarusa
Obrazek

Biletów nikt nie kasował, kontroli też nie było. Znowu się upiekło :)
Obrazek

W Jelczu też było miło
Obrazek

Ale najlepsze zawsze zostawia się na koniec.
Gdzież może być bardziej przytulnie niż we wnętrzu Ogórka?
Obrazek

Nieodłączny atrybut tych milutkich autobusów, czyli kocyk
Obrazek

To też niezapomniany widok.
Obrazek

Dla tych co lubią wielkość, też coś jest
Obrazek

Obrazek

Potem w te pędy pomknęliśmy do Częstochowy w nadziei na zwiedzenie zapałczarni. Niestety, najpierw przydługie zwiedzanie Izby, z gawędzeniem w przytulnym Ogórku z przemiłym panem oprowadzającym, potem uroki gierkówki czyli jeden wielki korek i skończyło sie na tym że pocalowaliśmy klamkę. Ale niezrażeni (no może troszkę) postanowiliśmy obejrzeć zamczysko w Olsztynie. Obejrzeliśmy dokładnie. A potem było już klasycznie, wiochami i wojennymi jurajskimi cmentarzami,
Wróciłem kiedy juz zaczynało świtać :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Fotoreportaże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości