Miasta Dolnego Śląska na fotografii lotniczej

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Miasta Dolnego Śląska na fotografii lotniczej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 01 mar 2020, 21:06

Autorzy:
Rafał Eysymontt (tekst)
Stanisław Klimek (fotografie współczesne)

Na ten album natknęliśmy się w biurze Informacji Turystycznej na wrocławskim rynku.

Książka jest niesamowita! Archiwalne fotografie lotnicze zestawiono tu ze zdjęciami współczesnymi. Jeden wieczór wystarczył, a dotarły do mnie ogromne przemiany, jakie w połowie XX wieku dotknęły wiele z dolnośląskich miast i zrozumiałam, jak wiele oryginalnych budynków utracił na przykład Lwówek Śląski, Głogów, Strzelin albo Legnica.
Czytałam o tym, jak wyburzano obiekty, wywożono cegłę do Warszawy, jak w miejsce historycznych kamienic pojawiały się kwadratowe bloki z wielkiej płyty (chociaż trzeba przyznać, że gdzieniegdzie - jak choćby we wspomnianym wyżej Głogowie - starano się budować nowe domy "z głową").
Już wiem, jaką perełką jest widoczny na okładce książki Dzierżoniów, czy chociażby Ziębice - miasta, które zachowały praktycznie niezmieniony układ zabudowy starówki, w tym mury miejskie, budynki ratusza, kościoły i synagogi.

Pozycja ta zainteresuje każdego tropiciela przeszłości miast Dolnego Śląska. Bardzo polecam!
Załączniki
Miasta Górnego Śląska na fotografii lotniczej.JPG
Miasta Górnego Śląska na fotografii lotniczej.JPG (123.16 KiB) Przejrzano 2571 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości