Wspomnienia o Starym Waliszowie

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wspomnienia o Starym Waliszowie

Postautor: Karolina Kot » niedziela 26 lut 2023, 22:47

Georg Heinze, Wspomnienia o Starym Waliszowie

„Wspomnienia o Starym Waliszowie” są polskim tłumaczeniem książki „Erinnerungen an Altwaltersdorf”, wydanej w Niemczech w 1995 r. Książka została napisana przez dawnych mieszkańców wsi Altwaltersdorf, przemianowanej po wojnie na Stary Waliszów.

Zawiera opis historii ziemi kłodzkiej i wsi Stary Waliszów od początku jej dziejów do wysiedlenia mieszkańców w 1946 r. oraz wspomnienia poszczególnych mieszkańców z okresu wysiedlania ich w głąb Niemiec. Szczególnie cenna jest relacja napisana przez Bruno Klappera w 1953 r. Opisuje on zapamiętaną od czasów swojego dzieciństwa historię wsi, poszczególnych domów i ich mieszkańców. Zdumiewający jest stan jego pamięci (w roku 1953 miał już 78 lat).


Jan Syposz – tłumacz książki

Chcemy wypełnić testament Bruno Klappera. Jego życzeniem było bowiem, aby wszyscy, żyjący jeszcze, dawni starowaliszowianie udostępnili swoje wspomnienia.

W szczególności zadedykował on swoją pracę młodej generacji po to, aby mogła stworzyć sobie obraz i odnaleźć miejsce, gdzie mieszkali ich rodzice i dziadkowie. Jeżeli jakiś krytyczny czytelnik dojdzie do wniosku, że część zamieszczonych informacji jest niedokładna lub niewyczerpująca, prosimy o wybaczenie, ponieważ wiele historii odtwarzano jedynie z pamięci.


Georg Heinze – autor

Źródło: Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Mam tę książkę teraz przed sobą. I jestem zszokowana i zachwycona!
Jest tu wszystko: przedwojenna mapka z numerami domów i każde gospodarstwo opisane z osobna, przyporządkowane do konkretnej rodziny wraz z opisem. Można się dowiedzieć, z którego domu kto zginął w czasie I Wojny Światowej, znajdziemy tu także listę ofiar II Wojny.
Okazało się, że młynów w Waliszowie było pięć, a nie jeden, tylko ten nasz, początkowo najmniej dochodowy i trudny w utrzymaniu, po pożarze i przebudowie, mającej miejsce na początku XX wieku z czasem okazał się być tak dobry, że "wykosił" pozostałe.
Doczytałam także historię lokalnej cegielni i wiem, gdzie funkcjonowały kuźnie.

Stary Waliszów może być naprawdę dumny z takiego opracowania. Wspaniała rzecz.
Książkę można nabyć w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.
Załączniki
Wspomnienia o Starym Waliszowie (1).jpg
Wspomnienia o Starym Waliszowie (1).jpg (78.06 KiB) Przejrzano 677 razy
Wspomnienia o Starym Waliszowie (2).jpg
Wspomnienia o Starym Waliszowie (2).jpg (76.57 KiB) Przejrzano 677 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości