Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 28364
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 27 maja 2024, 00:16

Lista Grundmanna – szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, w których przechowywano bezcenne skarby kultury, wzbogaca 300 niepowtarzalnych fotografii.

W czasie drugiej wojny światowej Dolny Śląsk był miejscem szczególnym. Właśnie tam, z dala od linii frontu, rozpoczęto budowę największej kwatery Adolfa Hitlera, ulokowano liczne zakłady zbrojeniowe i tajne laboratoria badawcze. Na Dolny Śląsk ewakuowano również ludność cywilną z obszarów zagrożonych alianckimi nalotami i sprowadzono olbrzymią ilość dóbr materialnych. Najcenniejszymi skarbami nie były jednak depozyty bankowe, złoto zrabowane w krajach okupowanych czy surowce niezbędne do prowadzenia wojny, ale dzieła sztuki. Wśród nich znajdowały się setki kolekcji prywatnych i publicznych, dziesiątki tysięcy obrazów, rzeźb, grafik, unikalne dokumenty archiwalne, cenne księgozbiory i numizmaty.
Bezpieczne schronienie zapewniły im dolnośląskie pałace, zamki i kościoły, a opiekę nad nimi sprawował prof. Günther Grundmann, regionalny konserwator zabytków, który do dziś uchodzi za postać kontrowersyjną i zagadkową.

Źródło
Rok wydania: 2015
Autorzy: Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski, Robert Sulik

Czytam sobie i włos mi się jeży... Wygląda na to, że większość skarbów muzealnych III Rzeszy przetrwała II Wojnę Światową niemal do jej samego końca.
A potem nadeszła Armia Czerwona...
Część zbiorów wywieziono na wschód, ale wiele przepadło, zniszczonych przypadkowo lub z rozmysłem, zaniedbanych, wystawionych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Wojna to straszliwe zło.
Załączniki
Lista Grundmanna (1).jpg
Lista Grundmanna (1).jpg (70.82 KiB) Przejrzano 517 razy
Lista Grundmanna (2).jpg
Lista Grundmanna (2).jpg (115.02 KiB) Przejrzano 517 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1474
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska

Postautor: smar » poniedziałek 27 maja 2024, 09:30

Karolina Kot pisze:
...Wygląda na to, że większość skarbów muzealnych III Rzeszy przetrwała II Wojnę Światową niemal do jej samego końca.
...


A o zrabowanych polskich skarbach muzealnych nie napisali? (też trafiały do tych samych składnic...) A o Kieszkowskim wspomnieli?


Tak trochę tytułem uzupełnienia ;)

lista grundmana.jpg
lista grundmana.jpg (179.18 KiB) Przejrzano 491 razy


Pierwszy raz przeczytałem o "Liście" w pierwszym wydaniu książki Włodzimierza Antkowiaka "Nie odkryte skarby" z 1993 r. Książkę tę przeczytałem jednym tchem, z wypiekami na twarzy i to ona rozbudziła moje zainteresowania Dolnym Śląskiem i tematem ukrytych skarbów. Następnie "Lista" wspominana była praktycznie w każdej spośród kilkudziesięciu czy nawet kilkuset (licząc czasopisma - samych numerów "Odkrywcy" ukazało się już 300!) pozycji literatury które czytałem. Na fotce umieściłem też książkę Bugusława Wróbla z 2009 r. gdyż jest ona w całości poświęcona temu samemu tematowi co książka prezentowana przez Karolinę.
Bardzo przepraszam za jeszcze jedną "mentorską" uwagę - niby oczywistą ale nie zawsze i nie dla wszystkich:

Lista Grundmanna – szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, w których przechowywano bezcenne skarby kultury


Składnic!, nie "skrytek"! Choć lista owych składnic była tajna to Grundmann tylko zabezpieczał muzealia a nie ukrywał. Sprawa ich "ukrywania" to już inny temat ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości