Strona 1 z 1

Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa

: piątek 06 lis 2015, 22:44
autor: Karolina Kot
W październiku 2015 roku ukazała się ciekawa pozycja wydawnicza, poświęcona jednemu z najstarszych zabytków Zagłębia Dąbrowskiego - Zamkowi Sieleckiemu. Dotychczas brak było publikowanych prac opisujących tę historyczną budowlę Sosnowca.
Autorem książki jest pan Rafał Bryła.

Sosnowiec: ukazała się książka o historii Zamku Sieleckiego

Zamek Sielecki to najstarszy budynek w Sosnowcu. Dzieje budynku, w którym dzisiaj mieści się Sosnowieckie Centrum Sztuki, sięgają czasów średniowiecza. Można się z nimi zaznajomić czytając wydaną właśnie książkę Rafała Bryły "Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa".

- Pozycji, która opisywałaby Zamek Sielecki w kontekście historycznym do tej pory nie było. Ta książka chce wypełnić tę lukę. Tekst powstawał właściwie do szuflady. Pomysł jego wydania pojawił się podczas spotkań miłośników Sosnowca w Stacji Sosnowiec. Dzięki wsparciu przyjaciół i znajomych ta książka powstała - mówi Rafał Bryła, autor publikacji. Książka powstała w oparciu o zbiory m.in. Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Państwowego w Katowicach i Kielcach czy Archiwum Narodowego w Krakowie. Wykorzystano także dokumentację z prac badawczych i konserwatorskich, które miały miejsce na zamku. W publikacji pojawiają się także widokówki i zdjęcia związane z Zamkiem Sieleckim i jego okolicą. - Dzięki panu Dariuszowi Kmiotkowi i panu Pawłowi Ptakowi udało się tę książkę zilustrować - podkreśla Rafał Bryła. Pierwsze wzmianki o Sielcu jako o wsi pochodzą z 1361 roku. Pierwsza informacji o istnieniu tutaj fortalicium to rok 1430 i informacja w Księdze Grodzkiej Krakowskiej, według której król Władysław Jagiełło polecił zabrać je z rąk Mikołaja Kornicza Siestrzeńca i przekazania go królowi. W późniejszym okresie Zamek Sielecki kilka razy zmieniał właścicieli. W 1856 roku nabyła je rodzina Renardów, która w Sosnowcu wybudowała m.in. kopalnię i hutę. Siedziba Gwarectwa mieściła się w Zamku jeszcze po wojnie. W otaczającym je dawnym folwarku funkcjonowało gospodarstwo rolne KWK Sosnowiec. Od 1977 roku działało tu Muzeum i Centralna Wzorcownia Szkła Polskiego, a od 2001 roku Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki. - W czasie, kiedy można iść do archiwum i niemal wszystko sfotografować czy znaleźć wiele rzeczy w bibliotekach cyfrowych, szukanie jest frajdą i ciekawą przygodą, bo ciągle znajduje się coś nowego. Przed samym wydaniem książki udało się znaleźć opis parku z początku XX wieku. To krótka informacja, ale ciekawa, bo na przełomie XIX i XX wieku ten park zmodernizowano decyzją Ludwika Mauvego - mówi Rafał Bryła.


dziennikzachodni.pl

Re: Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa

: sobota 09 mar 2024, 14:11
autor: pasqudek
Troszkę fotek z przeszłości

ZAMEK I PARK SIELECKI NA POCZTÓWKACH Z PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU
Obrazek
Obrazek


PAMIĄTKOWE FOTOGRAFIE Z SIELCA 1910-13, ZAMEK BARDZO ZANIEDBANY
Obrazek
Obrazek


PLAN ZAMKU SPRZED REWITALIZACJI, LINIĄ PRZERYWANĄ OZNACZONO
FUNDAMENTY NIEISTNIEJĄCYCH ŚCIAN I PIWNIC SKRZYDŁA WSCHODNIEGO
Obrazek


ZAMEK SIELECKI Z LOTU PTAKA, WYŻEJ WIDOK OD PÓŁNOCNEGO WSCHODU (1978)
Obrazek

Zdjęcia pochodzą z: Zamki Polskie