Grabin - relikty uzdrowiska Bad Grüben

Moderator: Eworu

Posty: 28020
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Grabin - relikty uzdrowiska Bad Grüben

Postautor: Karolina Kot » środa 07 kwie 2021, 06:56

Nieopodal miejscowości Grabin (Grüben), położonej w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin, na skraju lasu, po prawej stronie baaaardzo dziuuuraaawej drogi, wiodącej w kierunku Krasnej Góry, znajduje się niewielka osada ze stawami i kilkoma zabudowaniami.
Gdyby nie średniowieczne grodzisko, położone nieopodal w lesie i stanowiące rzeczywisty cel mojej wyprawy, nigdy nie trafiłabym w to zapominane miejsce.

A tymczasem okazało się ono być bardzo ciekawe. Na szczęście, nie chcąc wjeżdżać autem do lasu, zaparkowałam Archimedesa przy drodze i dzięki temu dostrzegłam zarastającą kupę gruzu - ewidentne pozostałości jakiejś dużej budowli.
Umieszczona na polanie nieopodal tablica informacyjna wyjaśniła zagadkę - oto miałam przed sobą relikty XIX - wiecznego uzdrowiska, najstarszego z istniejących na Śląsku Opolskim.

Historia powstania tego miejsca związana jest z legendą o ranionym przez kłusownika jeleniu, który codziennie przychodził do jednego ze źródeł ukrytych w lesie, pił z niego wodę i moczył w niej zraniona kończynę. Obserwujący zwierzę gajowy dostrzegł, że po kilku dniach rana całkowicie się zagoiła i jeleń wyzdrowiał.
Gajowy opowiedział o tym zdarzeniu hrabiemu Edwardowi Promnitz, który od wielu lat chorował na niedowład kończyn dolnych.
Około 1816 roku hrabia, zaciekawiony cudownymi właściwościami źródełka (nazywanego odtąd "Hubertus"), jako pierwszy rozpoczął kurację w Grabinie.
Codzienne moczenie nóg i okłady borowinowe przyniosły doskonałe rezultaty - podobno zaledwie po 6 tygodniach hrabia wyzdrowiał całkowicie i był w stanie nie tylko samodzielnie chodzić, ale także biegać i jeździć konno.
Zdarzenie to rozsławiło Bad Grüben szeroko, dzięki czemu miejsce to stawało się z roku na rok coraz bardziej popularne.

Kuracjuszom, poza szeroką gamą zabiegów, oferowano liczne atrakcje: wycieczki konne, spacery, polowania, przejażdżki łodzią po stawie, bale i koncerty.
Wodę czerpano ze wspomnianego źródła "Hubertus". Wokół powstawały nowe budynki. Nieopodal wybudowano także małą elektrownię wodną, służącą na potrzeby uzdrowiska.
Głównym i najważniejszym obiektem Bad Grüben był okazały Pałacyk Myśliwski - to właśnie jego ruiny dostrzegłam wśród krzewów i właśnie on przyciągnął moją uwagę.
Niestety w 1856 roku na terenie uzdrowiska wybuchł pożar, który strawił większość drewnianych zabudowań.
Pałacyk Myśliwski ocalał, ale niewielkie uzdrowisko z roku na rok traciło na swej popularności. W drugiej połowie XIX wieku było już praktycznie nieużytkowane.
Tak sobie teraz myślę, czy podobny los na naszych oczach nie dotyka Przerzeczyna - Zdroju.

Baza zdrojowa składała się z kilku domów mieszkalnych (49 pokoi dla kuracjuszy), domu kąpielowego (16 gabinetów wyposażonych w wanny), parku, stawu i sieci strumyków. Istniała także łaźnia dla biednych, jedna łaźnia parowa i jeden zakład do leczenia natryskami.
Wody ze źródeł Grabina zawierały jako składniki lecznicze „żelazo i siarkę”, a ze składu wód i wieloletniego doświadczenia wynikały wskazania lecznicze do kuracji pitnych i różnego rodzaju kąpieli. Stosowano kąpiele w wannach, kąpiele parowe, natryski, mineralne kąpiele borowinowe, rosyjską kąpiel parową, wodolecznictwo słodkowodne.
Większość pacjentów korzystających z leczenia w zdroju grabińskim przebywała z powodu bólów dnawych, przykurczy kończyn, niedowładów kończyn, chorób skóry i ogólnego osłabienia. Dużą grupę chorych stanowili też pacjenci z wykwitami liszajowatymi. Uzdrowisko w Grabinie otwarte było dla wszystkich chętnych. Mile widziani byli w nim kuracjusze z Królestwa Polskiego, którzy po upadku powstania listopadowego – poszukiwani przez cara – znajdowali tam azyl i spokój.
Niestety atrakcyjne położenie, spokój i cenione walory lecznicze nie wystarczyły do obrony przed bardzo silną konkurencją ze strony pobliskich zdrojów powstałych na Śląsku Opolskim oraz uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej, mimo że w Grabinie leczono skutecznie pacjentów, których nie można było tam wyleczyć. Z roku na rok malało zainteresowanie tym zdrojem wśród kuracjuszy i od 1865 r. określa się go jako nieczynny.


Źródło:
Mariusz Migała
Zdrój w Grabinie (Bad Grüben) – pierwsze uzdrowisko powstałe na Śląsku Opolskim w XIX wieku

Moje zdjęcia pochodzą z kwietnia 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dawne uzdrowisko (1).JPG
Dawne uzdrowisko (1).JPG (118.07 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (2).JPG
Dawne uzdrowisko (2).JPG (70.07 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (3).JPG
Dawne uzdrowisko (3).JPG (83.37 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (4).JPG
Dawne uzdrowisko (4).JPG (79.55 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (5).JPG
Dawne uzdrowisko (5).JPG (73.67 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (6).JPG
Dawne uzdrowisko (6).JPG (135.71 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (9).JPG
Dawne uzdrowisko (9).JPG (146.86 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (8).JPG
Dawne uzdrowisko (8).JPG (137.37 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (7).JPG
Dawne uzdrowisko (7).JPG (127.89 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (11).JPG
Dawne uzdrowisko (11).JPG (128.29 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (10).JPG
Dawne uzdrowisko (10).JPG (133.03 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (14).JPG
Dawne uzdrowisko (14).JPG (118.74 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (13).JPG
Dawne uzdrowisko (13).JPG (140.54 KiB) Przejrzano 2755 razy
Dawne uzdrowisko (12).JPG
Dawne uzdrowisko (12).JPG (144.69 KiB) Przejrzano 2755 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Opuszczone hotele, ośrodki, domy wczasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości