Strona 1 z 1

Wojnicz - pół grodziska

: piątek 10 kwie 2015, 16:51
autor: Karolina Kot
Wojnicz, miejscowość położona w powiecie tarnowskim to niewielkie, malowniczo położone, małopolskie miasteczko, ulokowane nad krawędzią doliny zalewowej Dunajca (sama rzeka płynie dziś korytem odległym od centrum miejscowości o ponad dwa kilometry). Wśród zabudowy kryją się tu całkiem przyzwoicie czytelne relikty średniowiecznego grodu kasztelańskiego, którego powstanie datuje się na XI wiek.
Ściślej rzecz ujmując - chodzi tu o połowę grodziska, południowo - zachodnia część założenia obronnego została bowiem bezpowrotnie zniszczona przez rzekę. Kapryśny Dunajec, zmieniając koryto podczas jednej z licznych powodzi (najpewniej jeszcze na przełomie XIV i XV wieku), dosłownie zmiótł z powierzchni ziemi potężne umocnienia, nie pozostawiając po nich żadnego śladu. Ich przebiegu możemy się dziś jedynie domyślać.

Gród wojnicki był wyjątkowy pod względem rozmiarów i ufortyfikowania: tak duże obszarowo i w dodatku co najmniej dwuczłonowe założenia są spotykane bardzo rzadko wśród grodów kasztelańskich.
Rozmach i usytuowanie grodziska świadczyć mogą o jego wielkim znaczeniu w okresie średniowiecznym. Nic w tym dziwnego - krzyżowały się w tym miejscu dwa ważne szlaki komunikacyjne (znajdował się tu jeden z najstarszych mostów na Dunajcu).
Wojnicz już w XIII wieku uzyskał prawa miejskie - miasto ulokowano na północ od grodu, w miejscu jednej z osad przedgrodowych (podgrodzia?).

Źródło: Krzysztof Moskal, "Grody i zamki nad Dunajcem i Popradem"

Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z września 2012 roku.