Skały Zegarowe koło Smolenia - niedokończone grodzisko

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Skały Zegarowe koło Smolenia - niedokończone grodzisko

Postautor: Karolina Kot » wtorek 10 lut 2015, 21:43

Pomiędzy wsią Smoleń, położoną w powiecie zawierciańskim, w gminie Pilica, a miejscowością zwaną Strzegową (powiat olkuski, gmina Wolbrom), w malowniczej Dolinie Wodącej, znajduje się grupa jurajskich ostańców, zwana Skałami Zegarowymi.
Ich nazwa związana jest z legendą.
Podobno dwa razy do roku, w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w Noc Świętojańską, w położonej u ich podnóża Jaskini Zegarowej ma dać się słyszeć bicie zegarowego dzwonu.

Tym razem dałam sobie jednak spokój z jaskinią. Interesowało mnie coś zupełnie innego, równie tajemniczego.
Według danych z literatury między ostańcami Zegarowych Skał mają się znajdować nikłe relikty nigdy nie dokończonego założenia obronnego.
Prace, przeprowadzone pod kierownictwem archeologa Błażeja Muzolfa, potwierdziły istnienie w tym miejscu założenia obronnego, datowanego na przełom XIII i XIV wieku.

Oblazłam całe wzgórze w te i w tamte, szukając śladów wałów. Nie miałam bladego pojęcia, jak toto miałoby wyglądać, nie pamiętałam nawet, iż tropię obiekt, którego budowy nie skończono.
Jednak chyba mi się poszczęściło. Znalazłam podejrzane miejsce.
Ktoś się tu musiał nieźle natrudzić, usypując na pierwotnie pochyłych stokach płaską platformę i formując zaczątki dwóch łukowatych wałów, zamykających obszar między imponującym amfiteatrem skalnym i samotnym ostańcem.
Tak to wygląda na geoportalowym LIDARze.

Nie wiem, czy się nie pomyliłam. Może chodzi o zupełnie inne miejsce w obrębie tych skał?
Jednak wydaje mi się, że zakładanie warowni u podnóża potężnych, skalnych ścian, dających poczucie bezpieczeństwa, nie jest pozbawione sensu.

Lokalizacja na Wikimapii
Załączniki
Prosty schemat.jpg
Prosty schemat.jpg (23.12 KiB) Przejrzano 4540 razy
Schemat.jpg
Schemat.jpg (80.91 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko.jpg
Zegarowe Skały - grodzisko.jpg (109.76 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (2).jpg
Zegarowe Skały - grodzisko (2).jpg (98.74 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (1).jpg
Zegarowe Skały - grodzisko (1).jpg (104.7 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (4).JPG
Zegarowe Skały - grodzisko (4).JPG (92.95 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (3).jpg
Zegarowe Skały - grodzisko (3).jpg (120.59 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (6).jpg
Zegarowe Skały - grodzisko (6).jpg (114.59 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (5).jpg
Zegarowe Skały - grodzisko (5).jpg (100.02 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (8).JPG
Zegarowe Skały - grodzisko (8).JPG (82.84 KiB) Przejrzano 4540 razy
Zegarowe Skały - grodzisko (7).jpg
Zegarowe Skały - grodzisko (7).jpg (89.62 KiB) Przejrzano 4540 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości