Strona 1 z 1

Bochnia - Kurów, tajemniczy kopiec

: piątek 04 wrz 2015, 22:53
autor: Karolina Kot
Wszystko zaczęło się od wzmianki w "Orlim Locie", wydanym w lutym 1930 roku.
Traktował on m.in. o tajemniczych, prehistorycznych kopcach. Wszystkie wymienione w tekście obiekty poznałam już i zlokalizowałam zanim w/w pismo wpadło mi w ręce.
Wszystkie, poza jednym.
Wzmianka o kopcu w Kurowie pod Bochnią, wedle opisu ewidentnie będącym stanowiskiem archeologicznym, wprawiła mnie w osłupienie.

Poniżej pozwolę sobie zaprezentować intrygujący mnie fragment:

Re: Bochnia - Kurów, tajemniczy kopiec

: piątek 04 wrz 2015, 22:57
autor: Karolina Kot
W rezultacie własnych poszukiwań, a także dzięki namiarom podanym przez naszego forumowicza, Deltę, pewnego zimowego popołudnia trafiłam do Kurowa.
W strugach padającego deszczu, ponad drogą wiodącą przez Uzbornię prosto do rynku bocheńskiego, rzeczywiście dostrzegłam coś na kształt mocno zniwelowanego kopca.
Na jego szczycie w 1927 roku (zaledwie 3 lata przed ukazaniem się wspomnianego powyżej wydania "Orlego Lotu") ustawiono kapliczkę z figurą Maryi.
Pobieżne oględziny obiektu pozwoliły poddać w wątpliwość jednoczasowość powstania interesującego nas kurhaniku i zwieńczonego krzyżem pomniczka: kopiec został okropnie okaleczony przez orkę oraz solidnie podcięty od strony zachodniej podczas poszerzania traktu.
Dodać należy, iż prezentowane miejsce leży na samym szczycie wzniesienia: rozciąga się z niego doskonały widok na Bochnię i okolicę.

Trudno dziś powiedzieć gdzie rezydencja się znajdowała i jak wyglądała, ale istniała na pewno, skoro o dworze rycerskim z folwarkiem wspomina Jan Długosz, a do czasów dzisiejszych przetrwały w Kurowie takie nazwy terenowe jak "Gródek" czy "Koci zamek".
Dodajmy, że przez wieś przebiegał prastary szlak handlowy z Węgier do Krakowa, co dawało Kurowskim pewne profity z przydrożnych karczem, gdzie zatrzymywali się znużeni drogą kupcy i podróżni.


Czy to możliwe, że to to to?
Że skromny, ledwo zarysowujący się kopczyk może być tym wspominanym w "Orlim Locie"?
Może to po prostu zwykła podstawa, usypana pod kapliczkę? Albo dawna mogiła np. morowa? :bad:
Lub tzw. "kopiec graniczny"?

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z grudnia 2012 roku.