Kozłów - grodzisko

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kozłów - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » wtorek 17 paź 2017, 22:17

W miejscowości Kozłów, położonej w powiecie miechowskim, doskonale znanej szerokiej rzeszy eksploratorów ze względu na monumentalne i wybitnie malownicze ruiny dawnych Zakładów Zbożowych, znajduje się także ciekawostka turystyczna zupełnie innej rangi: zabytek archeologiczny pod postacią mocno już zniwelowanego grodziska średniowiecznego.
Obiekt ten, chociaż rozległy, nie jest specjalnie czytelny w terenie, a jego odnalezienie wymaga pewnej wprawy. Nic dziwnego, że większość osób nie ma pojęcia o jego istnieniu, chociaż charakterystyczny symbol dawnego grodu bywa zaznaczany na turystycznych mapach (niestety - najczęściej w błędnej lokalizacji).

Naszego grodziska należy szukać w odległości około kilometra na wschód od kościoła, w miejscu zwanym Żabińcem, wśród podmokłych łąk, rozciągających się na północ od drogi łączącej Kozłów z Książem Wielkim.
W pobliże zabytku (a konkretniej - dokładnie na jego wał) zaprowadzi nas polna droga, w zasadzie przejezdna dla samochodów osobowych.
Wypatrzenie bardzo mocno rozoranych pozostałości umocnień i reliktów fos to trudne zadanie.
Pomimo - bądź co bądź - sporego już doświadczenia w tej materii sama miałam z tym miejscem pewien kłopot. Obiekt jest bardzo duży, częściowo mocno zarośnięty, a wysokość zachowanych wałów nie jest wielka. Łatwo się pogubić, patrząc z poziomu ludzkich oczu.

Warto jednak podjąć rękawicę.
A zwłaszcza warto posiłkować się w takich wypadkach archeologią lotniczą.
Z dołu widać niewiele, ale na fotografiach przyniesionych przez naszego latającego szpiega zarys obiektu staje się czytelny. Ja to bym tu jeszcze chętnie zajrzała kiedyś zimą, tak najlepiej przy topniejącym śniegu. W takich warunkach fotografie z lotu ptaka mogą wyjść całkiem do rzeczy.
Aha, żadnych "skorupek" nie znalazłam, ale nie przykładałam się za bardzo do badania powierzchniowego. Było mokro, mocno roślinnie i błotnisto, więc dałam sobie spokój.

Zdjęcia wykonaliśmy w październiku 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Widok ogólny.JPG
Widok ogólny.JPG (70.96 KiB) Przejrzano 3361 razy
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (1).jpg
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (1).jpg (126.33 KiB) Przejrzano 3361 razy
Wał grodziska (1).JPG
Wał grodziska (1).JPG (104.11 KiB) Przejrzano 3361 razy
Wał grodziska (1)..jpg
Wał grodziska (1)..jpg (104.38 KiB) Przejrzano 3361 razy
Wał grodziska (3).JPG
Wał grodziska (3).JPG (87.21 KiB) Przejrzano 3361 razy
Wał grodziska (2).JPG
Wał grodziska (2).JPG (64.88 KiB) Przejrzano 3361 razy
Fosa.JPG
Fosa.JPG (77.69 KiB) Przejrzano 3361 razy
Fosa..jpg
Fosa..jpg (80.02 KiB) Przejrzano 3361 razy
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (4).jpg
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (4).jpg (117.69 KiB) Przejrzano 3361 razy
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (3).jpg
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (3).jpg (118.07 KiB) Przejrzano 3361 razy
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (2).jpg
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (2).jpg (118.51 KiB) Przejrzano 3361 razy
Grodzisko w Kozłowie w warstwie LIDAR Geoportalu.jpg
Grodzisko w Kozłowie w warstwie LIDAR Geoportalu.jpg (21.03 KiB) Przejrzano 3361 razy
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (5).jpg
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (5).jpg (112.94 KiB) Przejrzano 3361 razy
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (6).jpg
Grodzisko w Kozłowie z lotu ptaka (6).jpg (94.02 KiB) Przejrzano 3361 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości