Strona 1 z 1

Łazy koło Kęt - grodzisko

: czwartek 26 mar 2015, 20:34
autor: Karolina Kot
Wyprawa ta zainspirowana była książką "Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka" autorstwa pana Eugeniusza Tomczaka ze zdjęciami Wojciecha Gorgolewskiego.

Grodzisko położone jest w miejscowości Łazy (gmina Oświęcim), w drzewach nad stawem.
Przedstawia sobą szeroki cypel, wdzierający się w głąb stawu, odcięty od strony brzegu fosą, niegdyś mokrą. Obecnie woda stoi jedynie w północno-zachodniej części fosy.
Gród nie posiadał kopca, jak to miało miejsce w przypadku grodziska w pobliskim Malcu. Majdan był obszerny i płaski (rzekłabym, że w kształcie puszki od sardynek).
Gródek nigdy nie wybijał się zbytnio w górę, przez co dzisiaj nie jest dobrze widoczny.
Nic w tym dziwnego - warownia ta należała w średniowieczu do rycerzy - rozbójników (takich Zbójcerzy, jak w "Kajku i Kokoszu"), którzy sobie z niej robili wypady na okolicę i na Oświęcim.

Zabytek leży przy bocznej drodze w Łazach. Żeby doń trafić należy z drogi Oświęcim - Kęty skręcić w kierunku centrum wsi Grojec (obejrzeć po drodze drewniany kościół oraz pałac) i popędzić w kierunku Łaz.
Po wjechaniu w zabudowania Łaz, nad stawem, trzeba skręcić w niepozorną, asfaltową dróżkę w prawo.
Zabytek jest bardzo zarośnięty i zaniedbany, jednak osoby, które wiedzą, czego szukać, bez trudu zauważą fosę, gdyż zachowała się bardzo wyraźnie, nawet mimo lasu pokrzyw. Na majdanie stoi jakaś podejrzana, betonowa budowla.


LIDAR
Lokalizacja

Re: Łazy koło Kęt - grodzisko

: poniedziałek 24 gru 2018, 14:42
autor: Karolina Kot
Nieco lepszej jakości zdjęcia, wykonane w grudniu 2018 roku.
Z lotu ptaka obiekt ten prezentuje się świetnie, jednak jego eksploracja w okresie wegetacyjnym jest praktycznie niemożliwa.
No i czym była ta betonowa budowla?

Re: Łazy koło Kęt - grodzisko

: poniedziałek 24 gru 2018, 21:57
autor: Eworu
Dla mnie to jakaś budowla hydrotechniczna - na zdjęciu z góry widać dawny kanał . Może kiedyś ten duży staw był podzielony na dwa oddzielne i to była śluza?