Strona 1 z 1

Kraków - willa Julia

: sobota 08 paź 2016, 23:18
autor: Franek D.
Na placu Lasoty, pod nr 2 prezentuje się willa nosząca nazwę Julia.
Została wykonana w stylu historyzmu w 1903 r. według projektu Władysława Ekielskiego.
Efektowną fasadę z zegarem i sową, zdobią oplatające jej mury pnącza. Ceglane ściany willi z kamiennymi detalami, wspaniale komponują z dobrze urządzonym ogrodem romantycznym.
Willa była własnością honorowego mieszkańca Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza, Wojciecha Bednarskiego. Willa otrzymała swoją nazwę na cześć żony Bednarskiego, Julii z Adamskich.
Podczas XV Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, ciekawostki o tej willi doskonale opowiadała zwiedzającym p. Agnieszka Kittner.

Re: Kraków - willa Julia

: sobota 08 paź 2016, 23:21
autor: Franek D.
Obok willi Julia położony jest najpiękniejszy park Krakowa „Park im. Wojciecha Bednarskiego”. Leży on w malowniczym zagłębieniu po dawnym kamieniołomie. Inicjatorem rekultywacji nieczynnych wyrobisk na Krzemionkach oraz fundatorem stworzenia z nich parku miejskiego, był urodzony 12 stycznia 1841r. w bliskich mi Kunicach k. Gdowa, najmłodszy z braci Bednarskich - Wojciech. Ten Honorowy Obywatel Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza, w rodzinnych Kunicach spędził swoje dzieciństwo oraz młodość. Pochodził ze znanej, miejscowej rodziny chłopskiej. Po śmierci ojca, liczni synowie podzielili się niewielkim majątkiem, którego nie starczyło dla najmłodszego Wojciecha. Widząc jego zapał do nauki, jeden z braci, Andrzej postanowił pomóc mu w kształceniu się na nauczyciela. Wojciech okazał się bardzo zdolnym uczniem i bez problemu ukończył gimnazjum oraz seminarium pedagogiczne. Po zdobyciu wykształcenia, w 1865 r. zamieszkał na stałe w Podgórzu (wówczas samodzielnym mieście, nie należącym do Krakowa). Szybko też dostrzeżono jego zalety i po 4 latach powołano go na stanowisko dyrektora pierwszej w mieście Szkoły Ludowej przy ul. Limanowskiego. Kierowniczą funkcję pełnił przez 25 lat. Jako szanowany mieszkaniec, został wybrany do Rady Miejskiej. Działając jako radny, zorganizował w Podgórzu Stowarzyszenie Pożyczkowo -Oszczędnościowe Wzajemna Pomoc oraz powołał Towarzystwo Upiększania Miasta. W stworzonym dla miasta pięknym parku, wdzięczni mieszkańcy odsłonili po latach jego pomnik.
Wojciech Bednarski zmarł 23 lutego 1914 w Podgórzu. Jest pochowany na zabytkowym Starym Cmentarzu Podgórskim, w zaszczytnym miejscu - pierwszy grobowiec na wprost bramy wejściowej, obok grobu Edwarda Dembowskiego.