Ważne Młyny - pozostałości po młynach

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Ważne Młyny - pozostałości po młynach

Postautor: smar » sobota 09 mar 2024, 22:08

Nazwa tej miejscowości w powiecie pajęczańskim nie jest przypadkowa. W przeszłości funkcjonowały tu młyny na Warcie i wpadającej właśnie tu do Warty rzece Pisi. Z czasów młodości (raczej dzieciństwa...) pamiętam dwa. Wczoraj wybrałem się w te okolice w "podróż sentymentalną" by sprawdzić co z tego co pamiętam z dzieciństwa zostało. Jako pierwszy "Młyn Mikulskiego" na rzece Pisi.
Budynek właściciela młyna w stylu dworku nic się nie zmienił:

wm_mm-01.jpg
wm_mm-01.jpg (223.39 KiB) Przejrzano 217 razy


Nie zmieniło się też "ogrodzenie" drogi wykonane ze starych butli gazowych (zapewne przedwojennych choć wykonane już po wojnie):

wm_mm-02.jpg
wm_mm-02.jpg (204.75 KiB) Przejrzano 217 razy


Dawniej przez podwórko młyna przebiegał szlak Jury Wieluńskiej - teraz mostek nad zaporą jest zamknięty i Pisię trzeba pokonać obejściem:

wm_mm-03.jpg
wm_mm-03.jpg (272.22 KiB) Przejrzano 217 razy


Zapora spiętrzająca przetrwała (choć nie wiadomo jak długo bo podobno urzędy żądają opłat nawet za jej przyczółki)

wm_mm-04.jpg
wm_mm-04.jpg (212.37 KiB) Przejrzano 217 razy


Po młynie jednak ślad nie pozostał. Stał on dokładnie w miejscu skąd zrobiłem fotkę zapory.

W trakcie gdy ostrożnie i nieśmiało poruszałem się po prywatnym terenie pojawił się jego właściciel. Na szczęście okazał się bardzo miłym i uprzejmym człowiekiem. Gdy się przedstawiłem i zagadnąłem o historii tego miejsca pozwolił mi na fotografowanie i po namowie pokazał pozostałości turbiny Francisa która kiedyś napędzała ten młyn

wm_mm-05.jpg
wm_mm-05.jpg (201.95 KiB) Przejrzano 217 razy

wm_mm-07.jpg
wm_mm-07.jpg (204.09 KiB) Przejrzano 217 razy

wm_mm-09.jpg
wm_mm-09.jpg (226.59 KiB) Przejrzano 217 razy


Dowiedziałem się od Niego że młyn został uruchomiony tuż po wojnie a turbina pochodziła z zakładów "Kryzel i Wojakowski" w pobliskim Radomsku.

wm_mm, kryzel i wojakowski.jpg
wm_mm, kryzel i wojakowski.jpg (155.49 KiB) Przejrzano 217 razy


Charakterystyczne budynki tego zakładu istnieją do dzisiaj - muszę je kiedyś uwiecznić na Forum.
Gdy rozstawaliśmy się z Właścicielem okazało się że jest bratem mojego kolegi ze studiów i kuzynem kolegi z pracy - jaki ten Świat jest mały! ;)

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ważne Młyny - pozostałości po młynach

Postautor: smar » wtorek 12 mar 2024, 15:50

Drugim młynem który pamiętam był "Młyn Witeckich" na Warcie. O ile jednak opisany wyżej "Młyn Mikulskiego" był w pełni sprawny a to że nie mełł już mąki było "zasługą komuny" to "Młyn Witeckich" już w czasach mojego dzieciństwa był w zasadzie ruiną (podobno uległ pożarowi po którym nie został odbudowany).
Gdy spojrzymy z mostu z biegiem Warty kilkadziesiąt metrów dalej widać wysepkę dzielącą rzeką na dwie części. Na wysokości tej wysepki rzekę przegradzała tama (kiedyś jej resztki były wyraźnie widoczne) tak że to co na prawo od wysepki możemy uważać za dawną "młynówkę" i tam na prawym brzegu należy szukać resztek młyna. Podłużne łachy widoczne tuż przy moście na pierwszej fotce powstały zapewne w oparciu o resztki filarów poprzedniego, drewnianego mostu. Współczesny postawiono gdzieś na przełomie lat 60/70 tuż obok starego, na wysokości jego izbic.

mlyn wit-01.jpg
mlyn wit-01.jpg (140.37 KiB) Przejrzano 181 razy

mlyn wit-02.jpg
mlyn wit-02.jpg (138.58 KiB) Przejrzano 181 razy

mlyn wit-03.jpg
mlyn wit-03.jpg (161.22 KiB) Przejrzano 181 razy


Gdy spojrzymy z mostu w górę rzeki to z lewej, w odległości jakichś stukilkudziesięciu metrów do Warty wpada Pisia a o rzut beretem od jej obecnego ujścia znajduje się pierwszy z opisywanych młynów. Kiedyś było to koryto Pisi właśnie a Warta napływała z prawej strony obecnym starorzeczem nazywanym "Językiem"
(Zmiana nurtu nastąpić miała stosunkowo niedawno - w czasach mojego dzieciństwa podobno żyły jeszcze osoby to pamiętające. Faktem jest że niespełna 200m od tego miejsca na Języku była płycizna gdzie kąpiąc się można było wyczuć pod nogami belki jeszcze starszego mostu. W moich czasach nie był on już potrzebny - powyżej tego miejsca starorzecze stanowiły już tylko pooddzielane od siebie "Oczka")

mlyn wit-04.jpg
mlyn wit-04.jpg (158.3 KiB) Przejrzano 181 razy

mlyn wit-05.jpg
mlyn wit-05.jpg (134.81 KiB) Przejrzano 181 razy


Po zejściu z mostu idąc prawym brzegiem można dotrzeć do nikłych pozostałości młyna. (Na pierwszej fotce w głębi widać Język)

mlyn wit-06.jpg
mlyn wit-06.jpg (206.51 KiB) Przejrzano 181 razy

mlyn wit-07.jpg
mlyn wit-07.jpg (255.22 KiB) Przejrzano 181 razy

mlyn wit-08.jpg
mlyn wit-08.jpg (246.18 KiB) Przejrzano 181 razy

mlyn wit-09.jpg
mlyn wit-09.jpg (240.47 KiB) Przejrzano 181 razy

mlyn wit-10.jpg
mlyn wit-10.jpg (238.03 KiB) Przejrzano 181 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości