Szczekociny - dawna ulica Dow Ber Meiselsa

Posty: 18002
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Szczekociny - dawna ulica Dow Ber Meiselsa

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 11 lip 2016, 22:42

W Szczekocinach, nieopodal starego cmentarza żydowskiego, znajduje się dzisiejsza ulica Aleksandra Głowackiego, nazywana wcześniej ulicą Rzeźnianą, pierwotnie noszącą patronat Dow Ber Meiselsa.

Meisels, urodzony w Szczekocinach w roku 1798, był naczelnym rabinem Krakowa, a później także Warszawy. Nawoływał swych współbraci do zbliżenia narodowościowego i do podjęcia wspólnych działań przeciwko zaborcom optując za udzielaniem przez Żydów poparcia Polakom walczącym z Rosjanami. Sympatyzował z ruchami powstańczymi, sam wziął udział w Powstaniu Krakowskim.
W 1861 roku, na znak solidarności z duchowieństwem katolickim (które zamknęło kościoły po zbezczeszczeniu ich przez Kozaków rozbijających pochody niepodległościowe), nakazał zamknięcie synagog warszawskich. Podobnie uczynili rabini Izaak Kramsztyk i Markus Jastrow. Był także członkiem Delegacji Miejskiej w czasie pogrzebu pięciu poległych 2 marca 1861, który to pogrzeb przeistoczył się w demonstrację solidarności różnych stanów społeczeństwa Królestwa Kongresowego. Za udział w tej manifestacji społeczno-politycznej został aresztowany. Osadzono go w Cytadeli Warszawskiej.

Kiedy wybuchło powstanie styczniowe w 1863 roku został zmuszony przez władze carskie do opuszczenia Królestwa Polskiego. Przebywał między innymi w Wiedniu. Kilka lat później pozwolono mu wrócić, ale od tego czasu jego działalność była już ściśle kontrolowana.

Pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 1, rząd 6). Jego pogrzeb przerodził się w ogromną manifestację polsko-żydowskiej jedności wobec carskiego ucisku.

Źródło: Wikipedia

Należy dodać, że ulica z tym samym patronatem znajduje się także w Krakowie, na Kazimierzu.
Załączniki
Szczekociny - dawna ulica Rzeźniana (1).jpg
Szczekociny - dawna ulica Rzeźniana (1).jpg (57.8 KiB) Przejrzano 1573 razy
Szczekociny - dawna ulica Rzeźniana (2).jpg
Szczekociny - dawna ulica Rzeźniana (2).jpg (80.86 KiB) Przejrzano 1573 razy
Szczekociny - dawna ulica Rzeźniana (3).jpg
Szczekociny - dawna ulica Rzeźniana (3).jpg (71.33 KiB) Przejrzano 1573 razy
Dob Beer Meisels.jpg
Dob Beer Meisels.jpg (214 KiB) Przejrzano 1573 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość