Strona 1 z 1

Sosnowiec - dawny sierociniec żydowski

: wtorek 29 lis 2016, 22:45
autor: Karolina Kot
W Sosnowcu, na rogu ulicy Odrodzenia i Swobodnej, znajduje się opuszczony budynek, w którym przed II Wojną Światową mieścił się sierociniec dla żydowskich dzieci.
Zakład powstał w roku 1920 dzięki staraniom Towarzystwa Niesienia Pomocy Ubogim Wyznania Mojżeszowego i nosił patronat doktora Henryka Libermana, sosnowieckiego lekarza i społecznika.
Sierociniec funkcjonował do roku 1942, kiedy to został zamknięty przez Niemców, a jego wychowankowie trafili do getta.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2016 roku.

Re: Sosnowiec - dawny sierociniec żydowski

: piątek 07 gru 2018, 13:24
autor: Karolina Kot
Mijają miesiące i lata, a willa o bogatej przeszłości powoli niszczeje. W dachu widać już dziury, płachty folii powiewają na wietrze. Tylko czekać. aż zdarzy się jakaś katastrofa.

Nikt nie chce wynająć i wyremontować dawnego żydowskiego sierocińca w Sosnowcu

W willi przy ulicy Swobodnej 13 w Sosnowcu przed wojną mieściła się ochronka dla żydowskich sierot. Obecnie budynek niszczeje coraz bardziej, a obecny właściciel - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary - próbuje znaleźć najemcę nieruchomości.

Budynek sierocińca stoi na rogu ulicy Odrodzenia i Swobodnej. Ochronka działała tu od 1920 roku, a jej założycielem było Towarzystwo Niesienia Pomocy Ubogim Wyznania Mojżeszowego. Dzieci mieszkały tu do 1942 roku. Potem Niemcy wysiedlili małych mieszkańców do getta.
W sąsiedztwie budynku od 1912 roku mieścił się żydowski szpital. Jego pierwszym dyrektorem był Abraham Pelerman. Pacjenci - podobnie jak wychowankowie sierocińca - również trafili do getta. O tragicznych wydarzeniach przypominają dwie tablice, umieszczone na budynku szpitala. Są na nich napisy po polsku, angielsku i hebrajsku.

Po wojnie budynki przejęło wojsko, a potem kolej. Starsi mieszkańcy Sosnowca pamiętają jeszcze "szpital na Konrada" (tak dawniej nazywała się ulica Odrodzenia) lub "szpital kolejowy". Dziś w obiekcie znajduje się ośrodek zdrowia Medico, ale budynek dawnego sierocińca stoi pusty. Właścicielem nieruchomości, która z roku na rok jest w coraz gorszym stanie, jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary.
- Tego typu obiekty staramy się sprzedawać lub wynająć. Tak właśnie jest z budynkiem przy ulicy Swobodnej 13. Właśnie zakończył się drugi w ostatnim czasie przetarg na wynajem budynku. Niestety, po raz kolejny nie wpłynęła żadna oferta. Będziemy próbować dalej - mówi Mirosław Rusecki, rzecznik prasowy szpitala.
W związku ze stanem, w jakim znajduje się obiekt, szpital postanowił nie tylko zaoferować przyszłym najemcom atrakcyjną stawkę wywoławczą najmu (3,10 zł netto za metr kwadratowy), ale również dać czas na wyremontowanie nieruchomości.

Okres bezczynszowy i niska stawka nie zachęciły najemców
- Zgodnie z naszą ofertą, czynsz pobieralibyśmy dopiero od momentu, gdy najemca rozpocząłby swoją działalności. Na remont i uporządkowanie obiektu wyznaczyliśmy maksymalnie 12 miesięcy, ale będzie to okres bezczynszowy - mówi Mirosław Rusecki.

Jak zastrzegł sobie właściciel, najemca dawnego sierocińca powinien wykorzystywać obiekt do świadczenia usług z zakresu ochrony i promocji zdrowia. Ważne też, aby nie były to usługi konkurencyjne dla Szpitala św. Barbary.

Agnieszka Stefaniak-Zubko
19 listopada 2018
Źródło: sosnowiec.wyborcza.pl

Re: Sosnowiec - dawny sierociniec żydowski

: piątek 07 gru 2018, 16:57
autor: andrzejsiejenski
Problem z tym budynkiem polega na tym, że choć teoretycznie jest we władaniu Szpitala Wojewódzkiego, ma nieuregulowane kwestie własności. Co ciekawe, nie został splądrowany przez miłośników złomu i ma wciąż całe piece kaflowe.

Re: Sosnowiec - dawny sierociniec żydowski

: piątek 07 gru 2018, 18:58
autor: Karolina Kot
andrzejsiejenski pisze:Problem z tym budynkiem polega na tym, że choć teoretycznie jest we władaniu Szpitala Wojewódzkiego, ma nieuregulowane kwestie własności.


Tak podejrzewałam... Czyli nikt nie podejmie remontu, bo nie wiadomo, czy się potem "właściciel" o swoje nie upomni?

Re: Sosnowiec - dawny sierociniec żydowski

: piątek 05 kwie 2019, 20:49
autor: Karolina Kot
Smutny koniec pięknej willi? Zanim szpital zdążył ją sprzedać, budynek zaczął się sypać

Budynek dawnego żydowskiego sierocińca rozsypuje się i stwarza niebezpieczeństwo dla przechodniów. Obiekt należy do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, który ostatnio bezskutecznie próbował znaleźć nabywcę niszczejącej nieruchomości.
Opuszczona i rozpadająca się willa stoi na rogu ulicy Odrodzenia i Swobodnej w Sosnowcu. Przed wojną działała tu ochronka dla sierot, prowadzona przez Towarzystwo Niesienia Pomocy Ubogim Wyznania Mojżeszowego. W 1942 roku wychowankowie ośrodka wraz z pacjentami pobliskiego szpitala żydowskiego zostali wysiedleni do getta.

Nie było ani kupców, ani chętnych na wynajem
Po wojnie budynki przejęło wojsko, a potem kolej. Stąd przez wiele lat przy dawnej ulicy Konrada (dziś Odrodzenia) działał szpital kolejowy. Dziś funkcjonuje tu prywatny ośrodek zdrowia Medico, a budynek dawnego sierocińca od dawna stoi pusty i niszczeje.

W listopadzie pisaliśmy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary kilkakrotnie próbował willę wynająć, szukając zainteresowanej firmy, która zmodernizowałaby budynek w zamian za okres bezczynszowy, a potem atrakcyjną stawkę za metr kwadratowy (3.10 zł netto). Zgodnie z warunkami przetargu najemca mógłby w budynku prowadzić działalność związaną z usługami zdrowotnymi, ale takimi, które nie konkurują z ofertą szpitala.


Źródło

Re: Sosnowiec - dawny sierociniec żydowski

: czwartek 25 sie 2022, 21:06
autor: Karolina Kot
Pojawiła się niewielka iskierka nadziei.
Szpital sprzedał niszczejącą od lat willę - czyli dawny żydowski sierociniec.

Przedwojenny sierociniec w Sosnowcu ma nowego właściciela. Rozpoczął się remont


Źródło: sosnowiec.wyborcza.pl

Mam nadzieję, że wkrótce nie dojdzie tu do jakiegoś nieszczęścia, na przykład pożaru, w wyniku którego zabytkowy obiekt będzie się nadawał tylko do wyburzenia.
I że na jego miejscu nie wyrośnie kolejny piękny apartamentowiec z poupychanymi do bólu patomieszkaniami o metrażu 35 metrów kwadratowych.