Strona 1 z 1

Racibórz - głaz narzutowy na Placu Wolności

: wtorek 27 lut 2018, 07:50
autor: Karolina Kot
Znajdujemy się na środku raciborskiego Placu Wolności.
Pierwotnie był to upiększony pierwszą publiczną fontanną miejską Polkoplatz (nazwany tak od nazwiska jego fundatora, Adolfa Polko). Następnie, od roku 1934, aż do zakończenia II Wojny Światowej, nosił on nazwę Horst - Wessel - Platz dla upamiętnienia młodego nazisty berlińskiego, Horsta Ludwiga Wessela, autora tekstu do pieśni "Die Fahne hoh..." która została oficjalnym hymnem partyjnym NSDAP po tym, jak sam Wessel został zastrzelony podczas napadu.
Nic dziwnego, że polskie władze po wojnie szybko dokonały zmiany nazewnictwa.

Nie o patronach tego miejsca chciałabym jednak w tym wątku opowiedzieć.
Przejeżdżając przez raciborski Plac Wolności kilkakrotnie zwróciłam uwagę na znajdujący się tu ogromny głaz narzutowy, zlokalizowany pośrodku trawnika. Ten ciekawy pomnik przyrody nieożywionej, relikt zlodowacenia, został znaleziony w roku 1927 w nieodległych Wojnowicach, na terenie piaskowni Karola Popelli. Całkowicie odsłonięto go dopiero dwa lata później. Okazało się, że jest to najprawdopodobniej największy głaz narzutowy na Śląsku: jego wagę oceniono na ponad 42 tony.
Wysoki na 325 centymetrów i szeroki na 225 centymetrów monolit postanowiono przenieść do Raciborza w czerwcu 1934 roku, by uczynić go "tysiącletnim monumentem ruchu narodowo - socjalistycznego".
Głaz ustawiono na kopcu otoczonym obmurowaniem z umieszczonymi na nim pięcioma tablicami upamiętniającymi bojowników wspomnianego ugrupowania. Murek usunięto po wojnie i od tamtej pory granitowy głaz - pomnik przyrody - poświęcony jest Wolności naszego kraju.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2018 roku.
Źródło informacji: Paweł Newerla, "Dzieje Raciborza i jego dzielnic"
Lokalizacja