Otmuchów - schron przeciwlotniczy przy szkole

Moderator: warschauer44

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Otmuchów - schron przeciwlotniczy przy szkole

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 18 mar 2024, 11:48

W Otmuchowie (Ottmachau), mieście położonym w powiecie nyskim, przy ulicy Warszawskiej, na terenie zespołu szkolnego, pomiędzy powojenną "tysiąclatką" (Szkoła Podstawowa nr 1), a przedwojennym, poniemieckim budynkiem szkoły (Zespół Szkół), znajduje się zapomniany schron przeciwlotniczy o typie krytej szczeliny (LS-Deckungsgräben). Na moje oko jest to poniemiecki obiekt, zapewne zaadaptowany po roku 1945 do nowej rzeczywistości.
Można się domyślać, że powstał od koniec 1944 roku w celu ochrony życia dzieci i młodzieży z pobliskiej szkoły.

Podobny schron, niestety już zniszczony, znajdował się jeszcze niedawno w okolicy dworca kolejowego (na budynku dworca nie ma strzałek LSR, więc byłam pewna, że stacja musiała posiadać krytą szczelinę przeciwlotniczą dla pasażerów, ale nie mogłam jej nigdzie znaleźć - już wiem dlaczego).

O schronach nie miałabym zielonego pojęcia, gdyby nie informacje uzyskane od przemiłego emerytowanego pracownika kolei, któremu bardzo dziękuję za informacje.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2024 roku.
Załączniki
Schron między szkołami (1).JPG
Schron między szkołami (1).JPG (91.51 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (2).JPG
Schron między szkołami (2).JPG (109.68 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (5).JPG
Schron między szkołami (5).JPG (119.99 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (4).JPG
Schron między szkołami (4).JPG (91.87 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (3).JPG
Schron między szkołami (3).JPG (149 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (7).JPG
Schron między szkołami (7).JPG (89.19 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (6).JPG
Schron między szkołami (6).JPG (100.86 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (8).JPG
Schron między szkołami (8).JPG (141.7 KiB) Przejrzano 65 razy
Schron między szkołami (9).JPG
Schron między szkołami (9).JPG (75.77 KiB) Przejrzano 65 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości