Strona 1 z 1

Piekary Śląskie - niemieckie schrony przeciwlotnicze

: niedziela 17 lis 2019, 16:42
autor: piotrwilczek
W centrum Piekar Śląskich, oprócz schronu przeciwlotniczego w Brzezinach - opisanego na forum przez Karolinę Kot - Niemcy wybudowali co najmniej trzy schrony w centrum miasta.
Pierwszy znajdował się przy targu miejskim w Szarleju, obecnie ul.Targowa. Podczas budowy bloków mieszkalnych schron został zniwelowany. Dwa pozostałe przetrwały.
Pierwszy z nich zlokalizowany jest obok Kalwarii przy ulicy ks.Jerzego Popiełuszki po przeciwległej stronie ulicy. Przy schronie znajduje się tablica informacyjna umieszczona przez stowarzyszenie "Pro Fortalicium". Drugi schron znajduje się obok Szkoły Podstawowej Nr.1, pomiędzy ulicami Żwirki i Kościuszki. Obydwa schrony mają zasypane wejścia.

Re: Piekary Śl. - niemieckie schrony przeciwlotnicze.

: niedziela 17 lis 2019, 16:44
autor: piotrwilczek
Schron przy Szkole Podstawowej nr.1

Re: Piekary Śląskie - niemieckie schrony przeciwlotnicze

: środa 05 lut 2020, 06:58
autor: tom1977
Luftschutzdeckungsgräben przy ulicy ks.Jerzego Popiełuszki

Re: Piekary Śląskie - niemieckie schrony przeciwlotnicze

: środa 05 lut 2020, 11:43
autor: warschauer44
Dobrze że jest tablica - natomiast jej (górna) treść delikatnie pisząc to pomieszanie z poplątaniem. Ten kryty rów przeciwlotniczy (jak i większość wybudowanych na terenach wcielonych po 1939 roku do obszaru Rzeszy), nie miały nic wspólnego z LS-Programem z roku 1940 ....

Re: Piekary Śląskie - niemieckie schrony przeciwlotnicze

: czwartek 03 wrz 2020, 20:29
autor: piotrwilczek
Kolejny schron usytuowany jest w Brzozowicach - Kamieniu przy ul.Tadeusza Makowskiego.Niestety byłem tam w trakcie prowadzenia robót budowlanych więc nie mogłem podejść bliżej.

Re: Piekary Śląskie - niemieckie schrony przeciwlotnicze

: piątek 14 sty 2022, 12:45
autor: piotrwilczek
Na terenie parku dawnego pałacyku Donnesmarcków w Kozłowej Górze znajduje się niewielki schron przeciwlotniczy. Nieistniejący już pałacyk został rozebrany w 1960
po zniszczeniu go w 1945 przez Sowietów. W czasie wojny pomieszczenia pałacowe zostały zaadoptowane na szpital wojskowy. Właśnie na potrzeby tegoż szpitala w parku pałacowym zbudowano schron przeciwlotniczy. Obecnie z ziemi wystaje jedynie sklepienie wejścia, a wnętrza są całkowicie zasypane.
Członkowie stowarzyszenia "Pro Fortalicjum" mają w planach odkopanie i oczyszczenie tego schronu.