Wrocław - schrony przeciwlotnicze przy placu Powstańców Wielkopolskich

Moderator: warschauer44

Wrocław - schrony przeciwlotnicze przy placu Powstańców Wielkopolskich

Postautor: Karolina Kot » czwartek 26 gru 2019, 10:14

Nieopodal dworca kolejowego Wrocław - Nadodrze, przy placu Powstańców Wielkopolskich, znajdują się dwa schrony przeciwlotnicze o typie krytych szczelin. Dwa równolegle biegnące obiekty przykryte zostały płaszczem ziemnym, który tworzy niewielką górkę, widoczną za przystankiem autobusowym.

Tak się szczęśliwie złożyło, że umówiłam się w tym miejscu z Bubą i - pechowo trafiwszy na tzw. czerwoną falę - spóźniłam się pięć minut.
W czasie tych pięciu minut nasza Buba nie próżnowała. Zdążyła zwiedzić perony i wnętrze dworca oraz odkryć prezentowane tu obiekty.

Pierwszy schron jest zlokalizowany bliżej torowiska. Jest dostępny, jego wejście, osłonięte przelotnią, nie było zamurowane. Z wnętrza obiektu wybijał jednak charakterystyczny "menelski" aromat, świadczący o zamieszkiwaniu podziemi, więc w babskim składzie raczej nie kwapiłyśmy się do dokładniejszych oględzin tych betonowych apartamentów. Wdepnąć w "szczęście" to jeszcze pół biedy. Ale tak na umarlaka trafić? Aż mnie otrzepało!
Załączniki
Schron 1 (1).JPG
Schron 1 (1).JPG (118.5 KiB) Przejrzano 776 razy
Schron 1 (5).JPG
Schron 1 (5).JPG (93.02 KiB) Przejrzano 776 razy
Schron 1 (4).JPG
Schron 1 (4).JPG (81.98 KiB) Przejrzano 776 razy
Schron 1 (3).JPG
Schron 1 (3).JPG (62.09 KiB) Przejrzano 776 razy
Schron 1 (2).JPG
Schron 1 (2).JPG (73.63 KiB) Przejrzano 776 razy
Schron 1 (6).JPG
Schron 1 (6).JPG (141.14 KiB) Przejrzano 776 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Re: Wrocław - schrony przeciwlotnicze przy placu Powstańców Wielkopolskich

Postautor: Karolina Kot » czwartek 26 gru 2019, 10:23

Drugi ze schronów znajduje się po sąsiedzku. Wejście doń jest zamurowane.
Zdjęcia wykonałam więc tylko z zewnątrz, ale bez przygód się nie obyło.

Tuż obok na przystanku autobusowym pełnym ludzi kobieta dostała napadu padaczki i sumienie nie pozwoliło mi nie zareagować. Udzieliłyśmy wraz z Bubą pacjentce pierwszej pomocy i wezwałyśmy Pogotowie (babka grzmotnęła głową o beton tak, że ja tam bym jej bez TK nie wypuściła z SOR).
Oczywiście nie omieszkałam rzucić sobie cytatem:
I'm the Doctor by the way

Z tym, że zamiast śrubokrętu sonicznego dysponowałam jedynie soniczną szczoteczką do zębów marki "Łucznik". :D
Korzystając z chwilowej popularności i otaczającego nas wianuszka ciekawskich ludzi, przeprowadziłam wśród zebranych szybki kurs udzielania pierwszej pomocy.
Musze powiedzieć, że jest duch w narodzie, bo aż trzech panów, mimo chłodu, zaoferowało leżącej i oszołomionej pacjentce swoje kurtki jako przykrycie.

Dobra, tyle autoreklamy, czas na schron.
Na szczęście karetka przyjechała szybko, po przekazaniu chorej Zespołowi Ratownictwa Medycznego zwinęłyśmy się i poszłyśmy zwiedzać "malowane wrocławskie podwórka".
Załączniki
Drugi schron (1).JPG
Drugi schron (1).JPG (95.43 KiB) Przejrzano 775 razy
Drugi schron (3).JPG
Drugi schron (3).JPG (99.97 KiB) Przejrzano 775 razy
Drugi schron (2).JPG
Drugi schron (2).JPG (122.27 KiB) Przejrzano 775 razy
Drugi schron (6).JPG
Drugi schron (6).JPG (106.3 KiB) Przejrzano 775 razy
Drugi schron (5).JPG
Drugi schron (5).JPG (121.41 KiB) Przejrzano 775 razy
Drugi schron (4).JPG
Drugi schron (4).JPG (125.36 KiB) Przejrzano 775 razy
I'm the Doctor by the way, if anyone's interested.JPG
I'm the Doctor by the way, if anyone's interested.JPG (82.62 KiB) Przejrzano 775 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”