Racibórz - pomnik poległych i zaginionych

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Racibórz - pomnik poległych i zaginionych

Postautor: Karolina Kot » wtorek 27 lut 2018, 07:48

W Raciborzu, na terenie obecnego Parku im. miasta Roth, niegdyś będącego ewangelickim cmentarzem, nad brzegiem Stawu Gondolowego, przy ulicy Józefa Bema, znajdują się pozostałości pomnika upamiętniającego żołnierzy poległych i zaginionych w czasie I Wojny Światowej. Był to monumentalny obelisk wykonany w roku 1926 przez wybitnego rzeźbiarza, Hansa Dammanna, pochodzącego z Prószkowa pod Opolem i mającego swoją pracownię w Berlinie, w dzielnicy Grunewald.

Centralny punkt tworzył krzyż o wysokości 3,55 metra, stojący na prawie dwumetrowym postumencie. Na tle krzyża umieszczono rzeźbę przedstawiającą Michała Archanioła wysokości 2,6 metra, opierającego ręce na ponad dwumetrowym mieczu. Po obu stronach części centralnej przebiegała łukiem balustrada z ławą.
Wykonany z szarego i czerwonego piaskowca pomnik, przy szerokości 12 metrów, doskonale wkomponował się w otoczenie.

Paweł Newerla "Dzieje Raciborza i jego dzielnic"

Niestety, po roku 1945 ten piękny monument został zniszczony. Dziś zachowały się po nim jedynie boczne balustrady z ławkami, tworząc coś na kształt bramy prowadzącej do parku - dawnego cmentarza.
Chyba mi coś padło na umysł, że będąc w tym miejscu nie rozejrzałam się w poszukiwaniu sygnatury rzeźbiarza. A nóż gdzieś tam przetrwała?

Zdjęcia wykonałam w lutym 2018 roku.
Lokalizacja


Na marginesie pozwolę sobie dodać, że dzieł Hansa Dammanna na dzisiejszych ziemiach polskich nie zachowało się zbyt wiele. Wikipedia podaje zaledwie kilka lokalizacji:
Choszczno (Arnswalde) - Pomnik poległych w I wojnie światowej w Choszcznie (1924)[5]. Na postumencie przedstawienie hełmu wojskowego zastąpiono figurą Matki Boskiej.
Bisztynek (Bischofstein) - Pomnik poległych w I wojnie światowej w Bisztynku (1929)[6]. Na cokole w miejscu św. Zygfryda walczącego ze smokiem w 1965 roku ustawiono popiersie Henryka Sienkiewicza.
Gliwice (Gleiwitz) - Fontanna z tańczącymi faunami (1928). Zachowana w całości.
Gliwice (Gleiwitz) - Pomnik Matki przed byłą powiatową kliniką dla kobiet (obecnie Centrum Onkologii) (1933). Zachowany w całości.
Racibórz (Ratibor) - Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Parku im. Miasta Roth w Raciborzu (1927). Przetrwały jedynie balustrady z ławami.
Reszel (Rößel) - Pomnik poległych (1906)[7]. Na szycie pomnika zamiast zrywającego się do lotu orła nie ma nic.
Łobez (Labes) - Pomnik poległych w czasie I wojnie światowej na usypanym w 1922 roku przez mieszkańców kopcu Rolanda (1926). Przetrwały pozostałości siedmiu otaczających pomnik kolumn i kamienne megalityczne budowle ułożone na stoku kopca.

Wiosną 2017 roku, podczas wizyty na cmentarzu żydowskim we Wrocławiu, udało mi się natrafić na jeszcze jedno dzieło autorstwa tego wybitnego rzeźbiarza niemieckiego:
LINK

Niestety, także wygląda ono na niekompletne.
Załączniki
Archiwalne zdjęcie pomnika.jpg
Ze starej pocztówki
Archiwalne zdjęcie pomnika.jpg (108.8 KiB) Przejrzano 4191 razy
Relikty pomnika (1).JPG
Relikty pomnika (1).JPG (155.43 KiB) Przejrzano 4191 razy
Relikty pomnika (2).JPG
Relikty pomnika (2).JPG (132.95 KiB) Przejrzano 4191 razy
Relikty pomnika (5).JPG
Relikty pomnika (5).JPG (135.01 KiB) Przejrzano 4191 razy
Relikty pomnika (4).JPG
Relikty pomnika (4).JPG (93.17 KiB) Przejrzano 4191 razy
Relikty pomnika (3).JPG
Relikty pomnika (3).JPG (149.28 KiB) Przejrzano 4191 razy
Relikty pomnika (6).JPG
Relikty pomnika (6).JPG (128.33 KiB) Przejrzano 4191 razy
Pomnik z Archaniołem Michałem.jpg
Pomnik z Archaniołem Michałem.jpg (114.18 KiB) Przejrzano 4191 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki związane z I Wojną Światową”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości