Kraków - Bronowice Małe, stara kuźnia

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - Bronowice Małe, stara kuźnia

Postautor: Karolina Kot » niedziela 05 lip 2015, 23:42

W Bronowicach Małych, niegdyś samodzielnej (i w dodatku, jak by nie patrzeć, osławionej w literaturze) wsi, będącej dziś jedną z dzielnic wielkiego miasta Krakowa, przy ulicy Pod Strzechą 2, zachowała się stara kuźnia.
Jest to dość duży, niski i przez to stosunkowo przysadzisty budynek, wymurowany z kamienia i kryty dwuspadowym dachem z ceramiczną dachówką, dodatkowo zaopatrzonym w charakterystyczny daszek do podkuwania koni. Wysunięte zadaszenie wsparto na dwóch ceglanych filarach, na których umieszczono kółka do przywiązywania końskich uzd.
Obiekt ten pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

Podczas mojej wizyty w tym miejscu, w upalny, lipcowy dzień, przy dawnej kuźni powitał mnie leniwym spojrzeniem rozespany kot, który - najwyraźniej - za nic sobie miał historyczną wartość budowli, w cieniu której uciął sobie drzemkę.

Lokalizacja
Załączniki
Kuźnia (8).JPG
Kuźnia (8).JPG (101.61 KiB) Przejrzano 10446 razy
Kuźnia (6).JPG
Kuźnia (6).JPG (109.62 KiB) Przejrzano 10446 razy
Kuźnia (3).JPG
Kuźnia (3).JPG (108.6 KiB) Przejrzano 10446 razy
Kuźnia (1).JPG
Kuźnia (1).JPG (98.75 KiB) Przejrzano 10446 razy
Kuźnia (2).JPG
Kuźnia (2).JPG (105.85 KiB) Przejrzano 10446 razy
Kuźnia (7).JPG
Kuźnia (7).JPG (64.94 KiB) Przejrzano 10446 razy
Kuźnia (5).JPG
Kuźnia (5).JPG (75.7 KiB) Przejrzano 10446 razy
Kuźnia (4).JPG
Kuźnia (4).JPG (89.64 KiB) Przejrzano 10446 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 16:25

Re: Kraków - Bronowice Małe, stara kuźnia

Postautor: maugosia » poniedziałek 31 paź 2016, 16:28

Jeszcze w 2015 roku ta kuźnia nie była ogrodzona (nigdy nie była)...

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - Bronowice Małe, stara kuźnia

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 31 paź 2016, 21:12

Czasy mamy teraz tak dziwne, że może to lepiej, że ten zabytek ogrodzono. Ludzie się boją, są niepewni, widzę to na każdym kroku podróżując po Polsce.
Nie zmienia to faktu, iż rzeczywiście kuźnia straciła wiele ze swego uroku. Na szczęście to tylko płot.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Kraków - Bronowice Małe, stara kuźnia

Postautor: Eworu » poniedziałek 31 paź 2016, 22:50

Jeśli mogę zrobić mały off top. Nie zgodzę się z tą opinią do końca. Podróżując po opuszczonych miejscach widzę, że jest spokojniej. Ludzie nie kradną już na potęgę, wiele wyposażenia domów pozostaje na swoim miejscu i gnije po kres życia. Industrialne obiekty, poza bieda-dzielnicami, nie są wyprutymi skorupami. Problemem jest wandalizm, który kiedyś nie istniał, dziś w połączeniu z graffiti jest prawdziwą plagą. Dotyczy to oczywiście jedynie popularnych miejsc, aczkolwiek zawsze ból jest. Czy ludzie są bardziej nieufni? Na pewno trochę są na pierwszy rzut oka niż kiedyś. Ale dostaliśmy w rękę świetny argument "a ja tylko zdjęcia robię" który w wielu przypadkach łamie mocno nieufność ;).
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - Bronowice Małe, stara kuźnia

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 31 paź 2016, 23:04

Między innymi miałam na myśli właśnie różnego typu bazgroły wykonane sprayem, całkowicie bezmyślne i pozbawione przekazu, niszczące zabytkową materię obiektu.
Ludzka nieufność - dla mnie doskonale zrozumiała - to jednak temat na osobny wątek. Podczas moich peregrynacji wielokrotnie spotkałam się z początkową agresją właścicieli posesji mieszczącej zabytkowy obiekt, która jednak po przedstawieniu się i wytłumaczeniu powodów wykonywania zdjęć przeradzała się w serdeczność i typowo polską gościnność.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości