Stróża - kuźnia w przysiółku Protasowo

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stróża - kuźnia w przysiółku Protasowo

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 lip 2016, 00:31

W miejscowości Stróża, położonej w powiecie myślenickim, w gminie Pcim, po lewej stronie drogi wiodącej w kierunku Trzebuni, nad potokiem zwanym Trzebuńką, w przysiółku Protasowo, znajduje się dawna kuźnia wiejska, wybudowana w 1949 roku. Jest to niewielki, drewniany, stosunkowo niski budynek, kryty dwuspadowym dachem bez charakterystycznego daszka. Frontowa ściana została przykryta kilka lat temu współczesnym deskowaniem, przez co, moim zdaniem, całość straciła mocno na wyglądzie. Być może tego typu prace były konieczne? Nie mnie oceniać.

Informację o obiekcie znalazłam na bardzo ciekawym blogu pana Piotra Skuchy, z wykształcenia architekta, z zapałem zajmującego się małopolskimi zabytkami.
Muszę przyznać, że od czasu wizyty pana Piotra w Stróży sporo w wyglądzie obiektu się zmieniło, ledwo rozpoznałam w nim kuźnię.

W pobliżu zachowało się jeszcze kilka bardzo ciekawych stodół i domów, których z każdym rokiem systematycznie ubywa. Mam nadzieję, że kiedyś znajdę dłuższą chwilę, by je sfotografować i opisać. Zapewne będzie to czysta przyjemność - okolica jest przepiękna!

Moje zdjęcia pochodzą z lipca 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Stróża - dawna kuźnia (1).JPG
Stróża - dawna kuźnia (1).JPG (87.49 KiB) Przejrzano 4420 razy
Stróża - dawna kuźnia (3).JPG
Stróża - dawna kuźnia (3).JPG (116.47 KiB) Przejrzano 4420 razy
Stróża - dawna kuźnia (2).JPG
Stróża - dawna kuźnia (2).JPG (66.12 KiB) Przejrzano 4420 razy
Stróża - dawna kuźnia (4).JPG
Stróża - dawna kuźnia (4).JPG (103.94 KiB) Przejrzano 4420 razy
Stróża - dawna kuźnia (5).JPG
Stróża - dawna kuźnia (5).JPG (106.64 KiB) Przejrzano 4420 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość