Lelów - relikty fortalicjum

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 kwie 2016, 21:25

Na obrzeżach Lelowa, wśród podmokłych, nieprzebytych łąk i moczarów, nad rzeką Białka, znajduje się wzniesienie, zajmowane dziś przez stary cmentarz parafialny.
W miejscu tym miał istnieć średniowieczny gród z zamkiem murowanym, niezachowanym do naszych czasów.
Ruiny obiektu rozebrano na początku XIX wieku, a na majdanie założono cmentarz.

Otoczone bagnem, samotne wzgórze o stromych zboczach, z nienaturalnie płaskim szczytem, do dziś zwraca uwagę nietypowym wyglądem. Potwierdzeniem jego archeologicznej przeszłości są ułamki średniowiecznej ceramiki, które można dostrzec wśród grobów.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2016 roku.
Załączniki
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (1).JPG
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (1).JPG (125.3 KiB) Przejrzano 12189 razy
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (5).JPG
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (5).JPG (112.61 KiB) Przejrzano 12189 razy
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (3).JPG
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (3).JPG (124.45 KiB) Przejrzano 12189 razy
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (2).JPG
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (2).JPG (75.66 KiB) Przejrzano 12189 razy
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (4).JPG
Wzgórze zamkowe ze starym cmentarzem (4).JPG (109.26 KiB) Przejrzano 12189 razy
Płaski majdan.JPG
Płaski majdan.JPG (95.03 KiB) Przejrzano 12189 razy
Strome brzegi wzniesienia (2).JPG
Strome brzegi wzniesienia (2).JPG (124.49 KiB) Przejrzano 12189 razy
Strome brzegi wzniesienia (1).JPG
Strome brzegi wzniesienia (1).JPG (119.22 KiB) Przejrzano 12189 razy
Strome brzegi wzniesienia (3).JPG
Strome brzegi wzniesienia (3).JPG (128.95 KiB) Przejrzano 12189 razy
Wzniesienie otaczają nieprzebyte, podmokłe łąki (2).JPG
Wzniesienie otaczają nieprzebyte, podmokłe łąki (2).JPG (111.19 KiB) Przejrzano 12189 razy
Wzniesienie otaczają nieprzebyte, podmokłe łąki (1).JPG
Wzniesienie otaczają nieprzebyte, podmokłe łąki (1).JPG (116.79 KiB) Przejrzano 12189 razy
Ceramika wśród grobów.JPG
Ceramika wśród grobów.JPG (56.02 KiB) Przejrzano 12188 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 98
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: ChickenInvaders » poniedziałek 20 cze 2016, 15:23

Zawsze ciekawiło Mnie to grodzisko, głownie z uwagi na to że stojący na nim niegdyś zamek był jako jeden z nielicznych zbudowany z cegły a nie jak większość jurajskich z kamienia wapiennego. Stąd pytanie czy na terenie cmentarza widoczne były gdzieniegdzie porozrzucane cegły?
Nihil sub sole novum, quod valde dolendum monumenta reprobi estis.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 cze 2016, 19:38

Cegieł lub ich większych fragmentów nie utrafiliśmy, ale rzeczywiście przypominam sobie jakieś pomarańczowe ułamki.
Podczas następnej wizyty w Lelowie na ciulimie i czulencie (osobiście wolę niekoszerną wersję potrawy) postaram się sprawdzić stary cmentarz, a zwłaszcza jego zbocza dokładniej, a przy okazji rzucę okiem na ścianę wieży kościoła, bo przeoczyłam tam pewien relikt historii.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 98
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: ChickenInvaders » poniedziałek 20 cze 2016, 23:04

Co do kościoła to właśnie z fragmentów zamku została zbudowana jego cześć, więc możliwe że znajdą się w nim jakieś elementy średniowiecznej budowli.
Nihil sub sole novum, quod valde dolendum monumenta reprobi estis.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: Karolina Kot » środa 30 sie 2017, 23:01

Lelowski kościół zdecydowanie wymaga omówienia w osobnym wątku, ma bardzo ciekawą, choć po części tragiczną historię.

Tymczasem w sierpniu, wśród bujnej roślinności, na zdjęciach wykonanych z lotu ptaka nie udało się uchwycić zbyt wielu szczegółów Wzgórza Zamkowego.
Za to starówka Lelowa, w raz z reliktami dawnych fortyfikacji miejskich, prezentowała się rewelacyjnie.
Co tu dużo pisać - to po prostu piękne miasteczko.
Załączniki
Wzgórze zamkowe (1).jpg
Wzgórze zamkowe (1).jpg (119.47 KiB) Przejrzano 10994 razy
Wzgórze zamkowe (2).jpg
Wzgórze zamkowe (2).jpg (107.83 KiB) Przejrzano 10994 razy
Lelów (1).jpg
Lelów (1).jpg (124.27 KiB) Przejrzano 10994 razy
Lelów (2).jpg
Lelów (2).jpg (81.5 KiB) Przejrzano 10994 razy
Lelów (3).jpg
Lelów (3).jpg (70.82 KiB) Przejrzano 10994 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2497
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: Gniewko » środa 25 lis 2020, 22:45

Czysto teoretycznie: czy między Lelowem, a Podlesiem mogło kiedyś istnieć grodzisko? Piszę tu, bo nie znalazłem odpowiedniego wątku. Piszę tu, bo dostałem dziś do wglądu grocik scytyjski znaleziony w okolicy Mełchowa.
Maciej Rodziewicz

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 07 mar 2021, 17:42

Re: Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: izabela » niedziela 07 mar 2021, 17:49

Gniewko pisze:Czysto teoretycznie: czy między Lelowem, a Podlesiem mogło kiedyś istnieć grodzisko? Piszę tu, bo nie znalazłem odpowiedniego wątku. Piszę tu, bo dostałem dziś do wglądu grocik scytyjski znaleziony w okolicy Mełchowa.

Hej!
Sporo czasu minęło od Twojego pytania, ale coś mi się skojarzyło w temacie grodziska ;) http://jurapolska.com/wycieczki/rowerowa_06012014.php

Posty: 2497
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Lelów - relikty fortalicjum

Postautor: Gniewko » niedziela 07 mar 2021, 19:02

Hej! :D
Tak. Gródek w Podlesiu to prawdziwy bibelot. Z lotu ptaka przypomina wręcz reper. Jest jednakże "zaksięgowany" jako klasyczny rycerski czyli średniowieczny. Natomiast brązowy grocik znaleziony został pod lasem jakieś dwieście metrów na północ od linii zabudowań Mełchowa. To jest płaski teren. Lidar niewiele pokazuje. Oczywiście Łuzyczanie adaptowali też owale wydmowe i swego czasu miałem podejrzenia co do miejsca w samym centrum wsi. Jest ono jednak mocno zdeniwelowane i otacza je płot prywatnej posesji.
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości