Katowice - Piotrowice, mogiła Powstańców Śląskich

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Katowice - Piotrowice, mogiła Powstańców Śląskich

Postautor: Karolina Kot » piątek 15 kwie 2016, 21:37

Na cmentarzu katolickim w Katowicach - Piotrowicach, zlokalizowanym przy ulicy Armii Krajowej, znajduje się rodzinny grobowiec, w którym spoczywa Piotr Walczak, zmarły w 1948 roku weteran Powstań Śląskich.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2016 roku.
Załączniki
Grób Powstańca Śląskiego (3).JPG
Grób Powstańca Śląskiego (3).JPG (106.64 KiB) Przejrzano 6854 razy
Grób Powstańca Śląskiego (2).JPG
Grób Powstańca Śląskiego (2).JPG (63.03 KiB) Przejrzano 6854 razy
Grób Powstańca Śląskiego (1).JPG
Grób Powstańca Śląskiego (1).JPG (68.29 KiB) Przejrzano 6854 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: wtorek 12 lut 2019, 21:42

Re: Katowice - Piotrowice, mogiła Powstańca Śląskiego

Postautor: kima 88 » poniedziałek 18 lut 2019, 18:23

Dzień Dobry
Szanowna Pani,chciałem się podzielić informacją dotyczącą mogiły Ś/P Piotra Walczaka,mianowicie jest to zbiorowa mogiła trzech Powstańców Śląskich:PP.Piotra Walczaka,Jana Karkoszki i Jana Sojki która ta mogiła do końca lat sześćdziesiątych posiadała trzy krzyże stojące na wspólnym obramowaniu mogiły.
Ostał się tylko jeden-Ale to już inna historia?
Pan Jan Karkoszka był także Posłem do Sejmu II RP.

Z uszanowaniem.

Kazimierz Sojka -syn Powstańca Śląskiego Jana Sojki.

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katowice - Piotrowice, mogiła Powstańca Śląskiego

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 18 lut 2019, 21:46

Witam Pana serdecznie!

Bardzo, bardzo dziękuję za tę informację. Nie miałam pojęcia, że pochowano w tym miejscu jeszcze innych Powstańców. Uwaga jest bezcenna, proszę sobie wyobrazić sytuację, w której dochodzi na przykład do zasponsorowanej przez Urząd Miejski renowacji i ktoś, szukając danych najłatwiejszym dostępnym sposobem - czyli przez internet - po prostu klika na mój wpis.
A tu brak informacji o dwóch kolejnych osobach.
I powstaje pomnik okaleczony, bez pełnej informacji.

Bardzo się staram odszukiwać groby i miejsca pamięci, bo bardzo szanuję naszą historię, ale jestem tylko człowiekiem, w pojedynkę nie dam rady wszystkiego, a i błędy niejednokrotnie mi się mogą przydarzyć wynikłe z niewiedzy, a czasem z niestaranności lub pośpiechu.
Dlatego bardzo proszę o wszelakie wpisy, korekty i uzupełnienia pod wątkami, będę za nie wdzięczna.

Panie Kazimierzu, bardzo Panu dziękuję i serdecznie Pana pozdrawiam w imieniu użytkowników naszego Forum. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości