Kraków - Podgórze, wapiennik w Kamieniołomie Miejskim

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - Podgórze, wapiennik w Kamieniołomie Miejskim

Postautor: Karolina Kot » sobota 12 mar 2016, 23:14

Przy ulicy Wielickiej na krakowskim Podgórzu, znajduje się ogromne wyrobisko kamieniołomu, w którym pozyskiwano wapienie górnej jury. Pod jego ścianą znaleźć można stosunkowo dobrze zachowany piec do wypalania wapna, wpisany do ewidencji zabytków.
Pojawiły się ostatnio informacje prasowe, mówiące o tym, iż ten ciekawy obiekt ma zostać wyremontowany przez inwestora wznoszącego w jego sąsiedztwie dwa nowoczesne budynki mieszkalne.

Niestety, w czasie mojej wizyty dotarcie do samego wapiennika było niemożliwe (otacza go teren budowy), wykonałam jednak kilka ujęć z nieco innej perspektywy.
Lokalizacja

Wyremontują komin w dawnym kamieniołomie przy ul. Wielickiej

Deweloper, który buduje przy ul. Wielickiej osiedle, wyremontuje także komin - pozostałość po dawnych piecach do wypalania wapienia.

W sprawie kamiennego komina, pozostałości pieców służących niegdyś do wypalania wapienia, interweniowała Melania Tutak z Pracowni Muzeum Podgórza, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. - Napisałam do dewelopera, firmy Atal, z pytaniem, czy zamierza zaopiekować się tym świadkiem industrialnej przeszłości Podgórza. W odpowiedzi dowiedziałam się, że owszem, i to cieszy. Takie praktyki powinny być w Krakowie naśladowane - mówi "Wyborczej".

Zachować i odrestaurować

Tutak uważa, że dawny miejski kamieniołom wapieni był chlubą i ważnym elementem sukcesu gospodarczego Wolnego Miasta Podgórza w XIX w. Z tego powodu wspomniany komin warto zachować i odrestaurować.

Deweloper potwierdza. - Komin stanowi w naszej koncepcji ważny element kompozycyjny przestrzeni rekreacyjnej osiedla Wielicka Garden. Po uzgodnieniu z miejskim konserwatorem zabytków w Krakowie planujemy przeprowadzenie prac konserwatorskich tak, by pozostał ważnym i charakterystycznym symbolem miejsca, w którym powstanie inwestycja - informuje Paweł Rabantek, rzecznik firmy Atal.

Wyrośnie osiedle

Działkę, na której znajdują się wpisane do gminnej ewidencji zabytków tzw. wapienniki, deweloper kupił w lipcu ubiegłego roku. Planuje na niej wybudować osiedle. Tylko w pierwszym etapie powstanie 116 mieszkań (planowany termin oddania inwestycji to IV kwartał 2017 r.), a łącznie około 300.

Aleksander Gurgul
krakow.wyborcza.pl

Moje zdjęcia wykonałam w dniu 12 marca 2016 roku.
Załączniki
Wapiennik (1).JPG
Wapiennik (1).JPG (87.01 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (9).JPG
Wapiennik (9).JPG (75.91 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (8).JPG
Wapiennik (8).JPG (88.99 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (6).JPG
Wapiennik (6).JPG (114.09 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (3).JPG
Wapiennik (3).JPG (121.09 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (2).JPG
Wapiennik (2).JPG (151.89 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (7).JPG
Wapiennik (7).JPG (106.79 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (5).JPG
Wapiennik (5).JPG (109.19 KiB) Przejrzano 8978 razy
Wapiennik (4).JPG
Wapiennik (4).JPG (100.09 KiB) Przejrzano 8978 razy
Plac budowy.JPG
Plac budowy.JPG (67.6 KiB) Przejrzano 8976 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 777
Rejestracja: wtorek 09 maja 2017, 01:01

Re: Kraków - Podgórze, wapiennik w Kamieniołomie Miejskim

Postautor: CoVoX » niedziela 15 gru 2019, 01:29

Witam,

Zgodnie z obietnicą dewelopera, wapiennik został odrestaurowany.
Szkoda tylko, że znajduje się na terenie zamkniętym i nie jest dostępny dla zwiedzających :(
Załączniki
Podgorze1.jpg
Podgorze1.jpg (167.9 KiB) Przejrzano 6433 razy
Podgorze2.jpg
Podgorze2.jpg (165.24 KiB) Przejrzano 6433 razy
Podgorze3.jpg
Podgorze3.jpg (151.06 KiB) Przejrzano 6433 razy
Pozdrawiam,
CoVoX

Google Maps
Google Photos

Posty: 777
Rejestracja: wtorek 09 maja 2017, 01:01

Re: Kraków - Podgórze, wapiennik w Kamieniołomie Miejskim

Postautor: CoVoX » środa 10 lut 2021, 02:12

Właśnie udało mi się znaleźć zdjęcie z 2005 roku :)
Załączniki
Podgorze_2005.jpg
Podgorze_2005.jpg (254.87 KiB) Przejrzano 4842 razy
Pozdrawiam,
CoVoX

Google Maps
Google Photos


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości