Ścinawa Mała - grób Gerharda Kreschoka, czyli zakazana miłość

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ścinawa Mała - grób Gerharda Kreschoka, czyli zakazana miłość

Postautor: Karolina Kot » wtorek 23 sie 2022, 06:30

Na cmentarzu parafialnym w Ścinawie Małej (Steinau in Oberschlesien), dawnym miasteczku położonym w powiecie nyskim, w gminie Korfantów, znajduje się wyjątkowy grób, będący świadectwem smutnej i tragicznej historii.
Historii, która podeptała najwyższe z ludzkich uczuć - miłość.

Na historię miłości szesnastoletniej Bronisławy - Polki i niewiele starszego Niemca, Gerharda, natrafiłam czytając wspomnienia zawarte w książce Wszystko jest, tylko ludzi nie ma.
Opowieść wstrząsnęła mną, więc postanowiłam odszukać mogiłę młodego człowieka i jego matki.

Wkrótce, przed budynkiem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej (czyli dawną gospodą Friedricha Krause), odnalazłam tabliczkę informacyjną z opisem tragicznej miłości Broni i Gerharda.

Ta historia niestety wydarzyła się naprawdę. Miało to miejsce w 1941 roku w dzisiejszej Ścinawie Nyskiej. To tam, w jednym z gospodarstw, spotkali się szesnastoletnia Bronka (przysłana na roboty przymusowe) oraz dziewiętnastoletni niemiecki parobek o imieniu Gerhard. Młodzi zakochali się w sobie, chociaż wiedzieli, że w tych trudnych czasach ich miłość musi pozostać tajemnicą.

Pewnego dnia, ktoś zauważył ich razem na polu i doniósł do odpowiednich służb, skazując tych dwoje niewinnych ludzi na wielkie cierpienie. Nazistowskie prawo za złamanie ustawy o tzw. czystości rasowej karało poprzez publiczne upokorzenie, a następnie więzienie lub zsyłkę do obozu koncentracyjnego, a nawet śmierć. Przy dźwiękach instrumentów dętych Bronia i Gerhard zostali odziani w łachmany z worków i poprowadzeni boso przez wieś. Na szyje zarzucono im kartki z obraźliwymi napisami. Przy tłumach gapiów obcięto oboje na łyso, po czym zaprowadzono ich na posterunek. Można się tylko domyśleć, jaki strach i ból towarzyszył tym młodym ludziom oraz ich bliskim. Chłopak został skazany na więzienie oraz odesłany na front wschodni do kompanii karnej. Wkrótce wrócił do rodzinnego domu, schorowany i z postrzelonym płucem. Zmarł w 1945 roku. Nie wiadomo dokładnie jaki los spotkał dziewczynę, której nazwiska nie udało się ustalić. Bronka została przewieziona do gestapo w Nysie i dalszych informacji na jej temat nie znaleziono.

Matka Gerharda przeżyła syna o 20 lat i nigdy nie wyjechała ze Ścinawy. Obecnie, na ich wspólnym nagrobku widnieje napis upamiętniający wydarzenia z 1941 roku i nieludzkie potraktowanie młodych zakochanych. Grobem opiekują się wolontariusze. Ta poruszająca historia została przedstawiona w dokumencie niemieckiej produkcji w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Polski tytuł filmu to: „Zakazana miłość - historia Broni i Gerharda”.

Źródło: legendyksiestwa.pl

Ojciec Bronisławy bezskutecznie próbował odszukać córkę po wojnie, ale ślad po dziewczynie zaginał.

Grobu młodego Gerharda początkowo szukałam źle, bo na cmentarzu w Ścinawie Nyskiej. Dopiero kolejna wizyta uświadomiła mi mój błąd.
Mogiła, znajdująca się na terenie nekropolii w Ścinawie Małej, jest obecnie bardzo zadbana. W roku 2016 zaopatrzono ja w nową, estetyczna płytę nagrobną.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2022 roku.
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
Grób (1).JPG
Grób (1).JPG (88.69 KiB) Przejrzano 537 razy
Grób (2).JPG
Grób (2).JPG (125.9 KiB) Przejrzano 537 razy
Grób (6).JPG
Grób (6).JPG (105.68 KiB) Przejrzano 537 razy
Grób (5).JPG
Grób (5).JPG (48.19 KiB) Przejrzano 537 razy
Grób (4).JPG
Grób (4).JPG (79.75 KiB) Przejrzano 537 razy
Grób (3).JPG
Grób (3).JPG (111.99 KiB) Przejrzano 537 razy
Grób (8).JPG
Grób (8).JPG (101.4 KiB) Przejrzano 537 razy
Grób (7).JPG
Grób (7).JPG (106.59 KiB) Przejrzano 537 razy
Zakazana miłość (1).JPG
Zakazana miłość (1).JPG (103.33 KiB) Przejrzano 537 razy
Zakazana miłość (2).JPG
Zakazana miłość (2).JPG (72.7 KiB) Przejrzano 537 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości