Pleśnica - ekshumowana mogiła żołnierzy niemieckich

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pleśnica - ekshumowana mogiła żołnierzy niemieckich

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 29 sie 2022, 06:53

Na zachodnim krańcu wsi Pleśnica (Plieschnitz), położonej w powiecie nyskim, w gminie Korfantów, przy polnej drodze, wiodącej w kierunku Ścinawy Małej, mniej więcej na wysokości opuszczonego gospodarstwa, ale jeszcze przed kamiennym krzyżem przydrożnym, do roku 2022 roku znajdowała się nieoznakowana mogiła (a w zasadzie dwa oddzielne groby zbiorowe), w której spoczywało 34 niemieckich żołnierzy, poległych w walkach z Armią Czerwoną w marcu 1945 roku, pod koniec II Wojny Światowej.
Miejsce to udało się wytypować dzięki mieszkańcom miejscowości - dobrze zebrany wywiad terenowy to podstawa każdych poszukiwań.


Zbiorowa mogiła w Pleśnicy. Odkopano aż 34 ciała

Archeolodzy z Pracowni Badań Archeologicznych i Historycznych POMOST dokonali znacznego odkrycia. W dwóch położonych obok siebie mogiłach odkryli 34 ciała niemieckich żołnierzy. Tym razem znalezisko miało miejsce w Pleśnicy, przy nieutwardzonej drodze prowadzącej do Ścinawy Małej.

Prace sondażowo-ekshumacyjne rozpoczęły się dzięki pomocy lokalnej ludności, która wskazała miejsce pochówku niemieckich żołnierzy. Odnalezione mogiły znajdowały się na skraju pola rolnego, niedaleko drogi. Spod ziemi wydobyto aż 34 ciała - w jednej mogile znajdowało się 30 ciał, a w drugiej cztery.

Według zamieszczonych przez POMOST informacji ciała należą do Niemców, którzy polegli w okolicznych walkach podczas II wojny światowej, a dokładnie w 1945 r. Zwłoki prawdopodobnie zostały zebrane i pochowane przez lokalnych mieszkańców. Mimo tak znacznej ilości szczątków, w dołach znaleziono jedynie dwa przełamane nieśmiertelniki. Badacze wykopali jeszcze kilka innych ciekawych przedmiotów, między innymi obrączkę, sygnet, fajkę, latarkę i monety. Dużą ciekawość internautów wzbudziło zdjęcie przedstawiające niemieckie prezerwatywy, które także znalazły się w odkrytych mogiłach. Na Facebooku Pracowni POMOST możemy przeczytać, że ciała żołnierzy zostaną pochowane na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem. Z kolei "przedmioty służące identyfikacji (nieśmiertelniki, obrączki) zostają przesyłane do Volksbundu, reszta rzeczy przekazujemy zainteresowanym muzeom lub izbom tradycji".

Misją archeologów ze stowarzyszenia POMOST jest poszukiwanie grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny światowej. Swoją działalność prowadzą głównie w zachodniej części Polski. Interesuje ich ekshumacja ciał niezależnie od narodowości. Eksperci ze stowarzyszenia regularnie trafiają na mogiły sprzed blisko 80 lat. Efekty działalności umieszczają na swoim Facebooku.

Zdjęcia
Źródło

Szczątki ekshumowanych żołnierzy trafić mają na cmentarz zbiorczy w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem.

Zdjęcia miejsca ekshumowanej mogiły wykonałam w drugiej połowie sierpnia 2022 roku.
Kolejny raz przypomniały mi się słowa doktora Jerzego Pałosza, żeby mogiły ekshumowane nadal traktować jako groby, bo "zawsze coś zostaje".
Lokalizacja - tych ludzi pochowano po prostu w przydrożnym rowie.
Załączniki
Miejsce po mogile (2).JPG
Miejsce po mogile (2).JPG (92.45 KiB) Przejrzano 780 razy
Miejsce po mogile (1).JPG
Miejsce po mogile (1).JPG (92.6 KiB) Przejrzano 780 razy
Miejsce po mogile (5).JPG
Miejsce po mogile (5).JPG (52.71 KiB) Przejrzano 780 razy
Miejsce po mogile (4).JPG
Miejsce po mogile (4).JPG (55.11 KiB) Przejrzano 780 razy
Miejsce po mogile (3).JPG
Miejsce po mogile (3).JPG (88.43 KiB) Przejrzano 780 razy
Miejsce po mogile (6).JPG
Miejsce po mogile (6).JPG (50.76 KiB) Przejrzano 780 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość