Smolarnia - Serwitut, grób Nieznanego Żołnierza

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Smolarnia - Serwitut, grób Nieznanego Żołnierza

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 gru 2022, 06:45

Na północ od leśniczówki w osadzie Serwitut (Servitut), będącej przysiołkiem Smolarni (Pechhütte), wsi położonej w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki, przy leśnej drodze prowadzącej wprost na północ, znajduje się samotna, bezimienna mogiła Nieznanego Żołnierza, poległego lub zmarłego z ran, chłodu i wycieńczenia w marcu 1945 roku.
O istnieniu tego miejsca pochówku dowiedziałam się z rewelacyjnej mapy "Bory Niemodlińskie", którą otrzymałam całkowicie za darmo w bibliotece w Białej koło Prudnika.

Grób jest bardzo zadbany i tak wpisany w lokalną historię, że - moim zdaniem - bardzo nie na miejscu byłaby jego ewentualna ekshumacja i przenosiny szczątków na zbiorczy cmentarz.
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2022 roku.
Lokalizacji nie podaję. :ugeek:
Załączniki
Serwitut - grób (1).jpg
Serwitut - grób (1).jpg (138.09 KiB) Przejrzano 500 razy
Serwitut - grób (2).jpg
Serwitut - grób (2).jpg (145.8 KiB) Przejrzano 500 razy
Serwitut - grób (3).jpg
Serwitut - grób (3).jpg (131.75 KiB) Przejrzano 500 razy
Serwitut - grób (4).jpg
Serwitut - grób (4).jpg (134.83 KiB) Przejrzano 500 razy
Serwitut - grób (5).jpg
Serwitut - grób (5).jpg (149.34 KiB) Przejrzano 500 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości