Strona 1 z 1

Namysłów - browar

: czwartek 10 cze 2021, 06:57
autor: Karolina Kot
W centrum Namysłowa (Namslau), w obrębie starówki, tuż obok zamku, znajduje się bardzo ciekawy zakład - dawny browar.
Jest to zakład o XVI - wiecznym rodowodzie, wielokrotnie modernizowany. Istniejące do dziś obiekty, obecnie częściowo opuszczone, pochodzą w większości z połowy XIX wieku, kiedy to dawny browar zakonny został zakupiony przez pochodzącego z Turyngii piwowara Augusta Haselbacha i przebudowany.

W 1944, Albrecht Haselbach ewakuował firmę, a jej siedzibę przeniósł do Feldkirchen koło Monachium. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono i przywrócono produkcję. W 1945 utworzono Namysłowskie Zakłady Piwowarsko–Słodownicze, które w 1970 włączono do Opolskich Zakładów Piwowarsko–Słodowniczych.

W 1991 browar w Namysłowie usamodzielnił się. Utworzono spółkę Browar Namysłów Sp. z o.o. W 1998 większościowym udziałowcem w przedsiębiorstwie została rodzina Gostomskich. 10 marca 1999 związana z nią amerykańska grupa kapitałowa Chicago Poland Investment Group wykupiła 100% udziałów w spółce i pod nazwą Browar Ryan Namysłów rozpoczęła modernizację oraz walkę o rynek zbytu.

W latach 2007–2012 Browar Namysłów współpracował z rozlewnią JAKO Sp. z o.o. z Kokanina.W 2013 rozpoczęła się pierwsza w historii Browaru Namysłów ogólnopolska kampania reklamowa. Jej tematem jest przedstawienie flagowej marki browaru – Namysłów Pils. W 2014 Browar Namysłów wykupił browar w Braniewie, gdzie do dziś jest tam produkowane piwo Braniewo.

Zakład zatrudnia ponad 200 pracowników. Jego roczna produkcja to ok 2 mln hektolitrów piwa.1 kwietnia 2019 Grupa Żywiec przejęła 100% udziałów Browaru Namysłów za 500 mln złotych, tym samym stając się jedynym właścicielem. Od tej pory Browar Namysłów jak i browar Braniewo wchodzą w skład Grupy Żywiec.

- Wikipedia

Browar złożony jest z kompleksu obiektów w północno-zachodniej części miasta, skupionych wokół zamku. Zespół połączonych funkcjonalnie budynków rozdzielony jest drogą, stanowiącą oś komunikacyjną zakładu. Na płd. zachód od niej znajduje się zwarty blok zabudowy z leżakownią i fermentownią oraz bud. pomocniczymi. Są to obiekty jedno i dwukondygnacyjne, częściowo przebudowane, o zróżnicowanych bryłach, gładko tynkowane ze skromną, ceglana dekoracją architektoniczną. Wschodnią część browaru tworzą połączone: czterokondygnacyjny budynek administracyjny przylegający do zamku, oraz stara i nowa słodownia z suszarniami, pięciokondygnacyjne, z wysokimi kominami wentylacyjnymi. Elewacje budynków wieloosiowe, z historyzującą dekoracją architektoniczną. Budynek magazynu jęczmienia położony jest ok. 550 m na płd. wschód od browaru, po przeciwnej stronie torów. Wzniesiony na rzucie zbliżonym do kwadratu, czterokondygnacyjny, kryty dachem płaskim. Murowany z cegły ceramicznej, ze skromną neogotycką dekoracją architektoniczną. Wnętrze z podziałami w konstrukcji słupowo –
ryglowej. Użytkowany obecnie jako sklep. Ogólny stan techniczny zespołu jest zadowalający, obecnie prowadzone są prace remontowe przy budynkach w zachodniej części browaru.

Źródło: bip.namyslow.eu

Obecnie na terenie browaru nadal powstaje piwo, chociaż cześć zabudowy wyłączona jest z użytkowania. Zakład bezpośrednio przylega do zamku, spajając się z nim w jedną całość (z podobną sytuacją można się spotkać m.in. w Raciborzu). Całość komponuje się bardzo ciekawie i miło dla oka, koniecznie należy tu zajrzeć, będąc w okolicy.

Zdjęcia wykonałam w maju 2021 roku.
Lokalizacja