Strona 1 z 1

Warszawa - miejsce po Synagodze Praskiej

: piątek 06 paź 2017, 15:25
autor: Karolina Kot
Na Warszawskiej Pradze, u zbiegu ulic księdza Ignacego Kłopotowskiego (czyli dawnej Szerokiej) oraz ulicy Jagiellońskiej (przed wojną noszącej nazwę Petersburskiej), znajduje się ogrodzony plac zabaw dla dzieci z sąsiedniego przedszkola.
To właśnie w tym miejscu znajdowała się niegdyś praska synagoga, wybudowana w w 1836 roku według projektu architekta Józefa Lessela.
Była bardzo nietypowym obiektem, nadano jej bowiem rzadko spotykaną formę rotundy. Niestety, nie zachowała się do naszych czasów, chociaż pojawiały się plany jej odbudowy.

Jak podaje Wikipedia:
Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie okręgu w stylu klasycystycznym, z niższym dwukondygnacyjnym obejściem mieszczącym galerie dla kobiet, oraz trzema niewielkimi portykami od północy, zachodu i południa. Od wschodu znajdowała się zamknięta półkoliście absyda, w której umieszczono aron ha-kodesz. Gmach był przykryty stożkowym dachem, a obejście − dachem pulpitowym. Główne wejście (dla mężczyzn) prowadziło przez portyk zachodni, natomiast kobiety wchodziły do synagogi przez portyk południowy. W środku gmachu znajdowała się ośmioboczna bima. Wyjątkowym rozwiązaniem było promieniste ustawienie ławek.Wewnątrz była bardzo skromnie urządzona, posiadała bardzo mało ozdób oraz dekoracji. Była jedną z pierwszych w Europie okrągłych synagog.


Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2016 roku.
Lokalizacja

Re: Warszawa - miejsce po Synagodze Praskiej

: sobota 07 paź 2017, 00:22
autor: Mario
Dziś po Synagodze Praskiej pozostało jedynie oryginalne ogrodzenie - patrz ostatnie zdjęcie szkieletka.
Widać je na przedwojennej widokówce ukazującej bramę w ogrodzeniu, okrągły budynek synagogi oraz fragment stojącej obok Mykwy Praskiej viewtopic.php?f=62&t=6165 (jest również na kolejnych zdjęciach).

Pod placem zabaw ukryte są - zachowane w całości! - fundamenty po synagodze, natomiast stojąca obok górka do zjeżdżania na sankach jest hałdą gruzu po niepotrzebnie wyburzonym w 1961 r. zabytku.