Świebodzice - kościół z wmurowanymi pociskami

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świebodzice - kościół z wmurowanymi pociskami

Postautor: Karolina Kot » piątek 29 lis 2019, 06:29

W Świebodzicach (Freiburg in Schlesien), u zbiegu ulic Strzegomskiej i Wodnej znajduje się bardzo ciekawy zabytek - kościół pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu.
Nie planowałam zwiedzania tego obiektu, nie sądziłam nawet, ze znajdę się w jego sąsiedztwie, jednak rzut oka w stronę świątyni sprawił, że po prostu musiałam zaparkować Archimedesa tuż obok i sprawdzić kilka rzeczy.
Okazało się, że budowla jest bardzo stara: została wzniesiona już w XIII wieku, w stylu romańskim. Była wielokrotnie przebudowywana i obecnie jest otynkowana, wiec przykro mi się zrobiło, że "tym razem nici" z moich ulubionych dołków pokutnych. Spojrzałam jednak w górę i rozpromieniłam się: oto dostrzegłam wkomponowane w mury wieży kościelnej pociski!
Niestety, nie znam historii z nimi związanej, ale być może jeszcze się na nią natknę. I wtedy podzielę się tą wiedzą na pewno.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Świebodzice - kościół z pociskami (1).JPG
Świebodzice - kościół z pociskami (1).JPG (100.64 KiB) Przejrzano 2797 razy
Świebodzice - kościół z pociskami (4).JPG
Świebodzice - kościół z pociskami (4).JPG (62.88 KiB) Przejrzano 2797 razy
Świebodzice - kościół z pociskami (3).JPG
Świebodzice - kościół z pociskami (3).JPG (59.96 KiB) Przejrzano 2797 razy
Świebodzice - kościół z pociskami (2).JPG
Świebodzice - kościół z pociskami (2).JPG (76.52 KiB) Przejrzano 2797 razy
Świebodzice - kościół z pociskami (5).JPG
Świebodzice - kościół z pociskami (5).JPG (48.68 KiB) Przejrzano 2797 razy
Świebodzice - kościół z pociskami (6).JPG
Świebodzice - kościół z pociskami (6).JPG (83.32 KiB) Przejrzano 2797 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości