Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 07 gru 2015, 22:09

W Wolbromiu, małopolskim miasteczku, położonym w powiecie olkuskim, w narożniku rynku, znajduje się zabytkowy i bardzo ciekawy pod względem architektonicznym kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.
W fasadzie jego frontowej elewacji tkwią trzy pociski z okresu I Wojny Światowej. Kąt ich ułożenia sugeruje, iż nie zostały one wmurowane w ścianę wtórnie.
Najpewniej wbiły się w nią podczas działań wojennych.
Jak to możliwe, że ani jeden pocisk z tej specyficznej trójcy nie eksplodował?

W ścianie szczytowej zachodniej kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskie D. M. na zewnątrz, tkwią, w murze symetrycznie rozmieszczone, w układzie trójkąta, trzy pociski artyleryjskie (przypuszczalnie są to pociski 150 mm wystrzelone z ciężkich haubic Skoda 15 cm z dywizjonu przydzielonego do I Korpusu Austro–Węgier - dowódcą tego korpusu był gen. kawalerii Karl von Kirchbach. Artylerię korpusu stanowił dwu-bateryjny dywizjon 150 mm haubic z 8 działami - przypuszczalnie był to Dywizjon haubic polowych k.k. Landwehr Feldhaubitzdivision Nr. 46 z Ołomuńca.
Pociski, każdy o wadze ok. 41 kilogramów, zostały wystrzelone z baterii, której stanowiska ogniowe znajdowały się na wzgórzach, na rubieży pomiędzy wsiami: Kolbark - Chrząstowice. Opisywane pociski wystrzelone z haubic w kierunku Wolbromia, w momencie ich uderzenia, w ścianę świątyni były w swej trajektorii lotu na maksymalnym zasięgu po wystrzeleniu z tej odległości, to jest ok. 6,5 do 6,8 km. Siła inercji, z jaką uderzyły haubiczne pociski w ścianę kościoła, była w danym momencie na tyle spowolniona, iż przypuszczalnie, bezwładnościowe urządzenia inicjujące eksplozję we wnętrzu tych pocisków nie zadziałały i tym samym nie spowodowały ich detonacji. Zadziwiające jest to, że pociski spadły w tak niebywałym skupieniu na maksymalnym zasięgu strzału tych haubic. Siła wybuchu (fala uderzeniowa) każdego z tych pocisków to siła o ciśnieniu ponad 12 tysięcy atmosfer. Gdyby pociski te eksplodowały jeden po drugim, to niestety ten przepiękny kościół przestałby istnieć, zamieniłby się w piramidę gruzu…

wolbrom.pl
Załączniki
Pociski w ścianie kościoła (1).JPG
Pociski w ścianie kościoła (1).JPG (57.6 KiB) Przejrzano 12511 razy
Pociski w ścianie kościoła (4).JPG
Pociski w ścianie kościoła (4).JPG (22.01 KiB) Przejrzano 12511 razy
Pociski w ścianie kościoła (3).JPG
Pociski w ścianie kościoła (3).JPG (23.43 KiB) Przejrzano 12511 razy
Pociski w ścianie kościoła (2).JPG
Pociski w ścianie kościoła (2).JPG (26.01 KiB) Przejrzano 12511 razy
Pociski w ścianie kościoła (5).JPG
Pociski w ścianie kościoła (5).JPG (35.96 KiB) Przejrzano 12511 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 22:49
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: mPirate » poniedziałek 07 gru 2015, 22:53

Z tyłu jest jeszcze co najmniej jeden pocisk, na wysokości kolan :)

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 gru 2015, 08:39

No i masz babo placek, z tyłu nie zaglądałam! :D
Będę musiała pojechać do Wolbromia jeszcze raz i sprawdzić, czy to prawda. A może ktoś mnie ubiegnie i znienacka uzupełni wątek o nowe zdjęcia. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 22:49
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: mPirate » wtorek 08 gru 2015, 22:28

Tak jak w wiadomości: może okazać się to reperem, więc jutro pójdę, sfotografuję i wrzucę tutaj :D

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 22:49
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: mPirate » środa 09 gru 2015, 15:27

Na reperze widnieje prawdopodobnie orzełek i jakiś napis, którego niestety nie zdołałem odczytać.

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: Karolina Kot » środa 09 gru 2015, 15:55

Jest tam napisane "Punkt Wysokościowy", czy jakoś tak. ;)
Gdybyście natrafili na podobne znaleziska, mamy na Forum oddzielny wątek dla nich.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 22 maja 2016, 19:37

Re: Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: Rounin » niedziela 22 maja 2016, 19:49

A ja polecam wam pojechać do Poręby Górnej ok 6 km od Wolbromia. Znajduje się tak 700 letni Kościół Kościół którym również znajduje się parę pocisków. Jednak nie przejrzałem sie dokładnie przez co mi wiem czy są to pociski czy puste łuski.

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wolbrom - pociski z I Wojny Światowej w murze kościoła

Postautor: Karolina Kot » niedziela 22 maja 2016, 22:55

Dziękuję za informację, nie miałam pojęcia o tej lokalnej ciekawostce!
Zajrzę tam na pewno, będąc gdzieś w okolicy.

EDYCJA (marzec 2018)
Cały czas miałam gdzieś z tyłu głowy tę wiadomość i kiedy w końcu udało mi się dotrzeć do Poręby Górnej, nie omieszkałam obejrzeć miejscowej świątyni. Tamtejszemu kościołowi poświęciłam odrębny wątek.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości