Gołaczewy - pociski wmurowane w ścianę kościoła

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Gołaczewy - pociski wmurowane w ścianę kościoła

Postautor: Karolina Kot » piątek 30 mar 2018, 00:44

We wsi Gołaczewy, położonej w powiecie olkuskim, w gminie Wolbrom, przy ulicy Chełmskiej znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny.
Po przeczytaniu opis obiecywałam sobie wiele:
Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach powstała prawdopodobnie w XII lub XIII w. Właścicielem miejscowości był biskup krakowski Iwo Odrowąż, który w 1225 r. ufundował i uposażył świątynię. W 1430 r. kanonik krakowski Paweł z Zatora przebudował ją z drewnianej na murowaną, a w 1875 r. dobudowano nawę, zakrystię oraz wieżę. Wśród zaangażowanych w te prace wymienia się architekta Stefana Szyllera. Kościół wielokrotnie rabowany m.in. przez Kozaków, Austriaków posiada bogate wyposażenie z różnych epok. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) w 1885 r. dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński.

Kościół murowany z XV wieku, przebudowany pod okiem mojego ulubionego Stefana Szyllera - piękne karty w dziejach obiektu, pomyślałam.

Niestety, na miejscu okazało się, że calutka budowla pokryta jest szczelnie jakimiś paskudnymi, współczesnymi płytami kamiennymi. Niby estetycznymi, ale... Gotycki kształt prezbiterium radował oczy, jednak całość sprawiała wrażenie nowoczesnej świątyni. W dodatku drzwi wejściowe zastałam zamknięte.
Na szczęście, kiedy zła i zawiedziona maszerowałam wokoło obiektu po dawnym cmentarzu przykościelnym (nie zachował się żaden namacalny ślad po nekropolii, nie przetrwał ani jeden nagrobek), mój wzrok przykuł symbol krzyża, ułożony na ścianie prezbiterium.

Został on wykonany z pocisków, najpewniej pochodzących z I Wojny Światowej.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w marcu 2018 roku.
Załączniki
Gołaczewy - kościół (1).JPG
Gołaczewy - kościół (1).JPG (43.96 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (2).JPG
Gołaczewy - kościół (2).JPG (57.48 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (3).JPG
Gołaczewy - kościół (3).JPG (99.27 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (6).JPG
Gołaczewy - kościół (6).JPG (55.87 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (5).JPG
Gołaczewy - kościół (5).JPG (46.64 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (4).JPG
Gołaczewy - kościół (4).JPG (58.24 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (7).JPG
Gołaczewy - kościół (7).JPG (55.11 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (8).JPG
Gołaczewy - kościół (8).JPG (81.53 KiB) Przejrzano 4005 razy
Drzewo cmentarne - pomnik przyrody.JPG
Drzewo cmentarne - pomnik przyrody.JPG (89.15 KiB) Przejrzano 4005 razy
Gołaczewy - kościół (9).JPG
Gołaczewy - kościół (9).JPG (51.78 KiB) Przejrzano 4005 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości