Strona 1 z 1

Praga (Czechy) – kościół Matki Bożej pod Łańcuchem

: czwartek 12 lis 2015, 22:08
autor: Mario
Na Malej Stranie, za pozwoleniem czeskiego króla Władysława II, w 1169 r. założyli swoją siedzibę Rycerze Zakonu Maltańskiego. Szybko też wybudowali klasztor, kościół, a przede wszystkim szpital i inne budynki gospodarcze.
Patrząc dziś z Placu Maltańskiego w stronę ul. Lazeńskiej zobaczyć można kamienne mury dwóch bliźniaczych wież połączonych zdobną bramą gotycką. Niedokończone wieże pochodzą z 1389 r. Są nakryte prostymi czterospadowymi dachami. Natomiast dach stojącej między nimi pierwszej bramy, od kilku lat jest przykryty folią. Bramą tą wchodzi się do klasztornego przedsionka, za którym następna, ozdobiona wielkim krzyżem maltańskim brama, wprowadza na dziedziniec klasztoru Kawalerów Maltańskich. Na wprost wznosi się fasada kościoła Panny Marii pod Łańcuchem (pod Řetězem). Ten zabytkowy kościół został zbudowany przez Joannitów (Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, Rodos i Malty) w XII w. w stylu romańskim i stanowił część obwarowań ich zakonu. W jego głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Maryi adorowanej przez rycerzy maltańskich.

Re: Praga (Czechy) – kościół Matki Bożej pod Łańcuchem

: czwartek 12 lis 2015, 22:09
autor: Mario
Dziś klasztorne ogrodzenie przy kościele Matki Bożej pod Łańcuchem zostało dokładnie pomalowane przeróżnymi artystycznymi bazgrołami.