Dołki pokutne czyli tajemnicze dziury na ścianach kościołów

Znajdują się tu między innymi zdjęcia starych napisów na murach, hydrantów tabliczek, latarni i wielu podobnych zabytków, odchodzących już do lamusa

Moderator: Velder

Re: Dołki pokutne czyli tajemnicze dziury na ścianach kościołów

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 08 paź 2018, 07:21

Widziałam na własne oczy te zagłębienia ze Starego Korczyna i nie jestem co do nich pewna.
Natomiast żadnej wątpliwości nie mam w przypadku kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Szydłowie w powiecie staszowskim. Świątynia jest co prawda otynkowana i na ten widok początkowo ręce mi opadły, jednak okazało się, że jestem człowiekiem małej wiary.
"Dołki pokutne" w liczbie kilku sztuk ocalały na prawym filarze gotyckiego portalu bocznego wejścia. Znajdują się nisko, przy samej ziemi i ich odnalezienie wymagało nie tylko wiary, ale i pokory. ;)

Kościół pw. Wszystkich Świętych (3).JPG
Kościół pw. Wszystkich Świętych (3).JPG (44 KiB) Przejrzano 112 razy
Kościół pw. Wszystkich Świętych (1).JPG
Kościół pw. Wszystkich Świętych (1).JPG (95.89 KiB) Przejrzano 112 razy
Kościół pw. Wszystkich Świętych (2).JPG
Kościół pw. Wszystkich Świętych (2).JPG (26.56 KiB) Przejrzano 112 razy
Portal romański.JPG
Portal romański.JPG (34.65 KiB) Przejrzano 112 razy
Dołki pokutne (1).JPG
Dołki pokutne (1).JPG (120.89 KiB) Przejrzano 112 razy
Dołki pokutne (2).JPG
Dołki pokutne (2).JPG (94.36 KiB) Przejrzano 112 razy
Dołki pokutne (4).JPG
Dołki pokutne (4).JPG (117.11 KiB) Przejrzano 112 razy
Dołki pokutne (3).JPG
Dołki pokutne (3).JPG (97.63 KiB) Przejrzano 112 razy
Dołki pokutne (6).JPG
Dołki pokutne (6).JPG (116.87 KiB) Przejrzano 112 razy
Dołki pokutne (5).JPG
Dołki pokutne (5).JPG (110.02 KiB) Przejrzano 112 razy
Wydrapki.JPG
Jakieś niezidentyfikowane "wydrapki" też tu można znaleźć
Wydrapki.JPG (43.17 KiB) Przejrzano 112 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Re: Dołki pokutne czyli tajemnicze dziury na ścianach kościołów

Postautor: Karolina Kot » czwartek 11 paź 2018, 07:50

Przez Opatów przejeżdżaliśmy co prawda już po zmroku, jednak okazało się, że kolegiata pw. Świętego Marcina z Tours jest podświetlona. Spojrzałam na nią, dostrzegłam piękne biforia i kamienne ciosy, z których kościół wzniesiono i nie było już mowy o tym, żeby jechać dalej, nie rzuciwszy wpierw okiem na prezbiterium.
Mimo późnej pory furta na plac kościelny była otwarta, wpadliśmy więc na teren dawnego cmentarza niczym szpiedzy z krainy Deszczowców, z latarkami i aparatami fotograficznymi w dłoniach.

A co tam się na tych ścianach nie wyprawiało! Dołki pokutne, podłużne nacięcia, zapewne wykonane frygą, wydrapki! Kamienne głazy, z których powstała budowla, są miejscami pouzupełniane i powymieniane na nowsze, ale i tak opatowska świątynia sprawia niesamowite wrażenie. To trzeba zobaczyć na własne oczy.
Bardzo zadowolona z nocnej wizyty - najpewniej niejako z rozpędu - odszukałam jeszcze pozostałości lokalnej synagogi w postaci niepozornego, niskiego murku, przy okazji zwracając uwagę ekipy z radiowozu, a Fala zakupił całą paczkę rozpływających się w ustach i ręcznie pakowanych krówek opatowskich.

Lokalizacja kościoła
Załączniki
Opatów - dołki pokutne (1).jpg
Opatów - dołki pokutne (1).jpg (35.59 KiB) Przejrzano 85 razy
Opatów - dołki pokutne (5).jpg
Opatów - dołki pokutne (5).jpg (53.17 KiB) Przejrzano 85 razy
Opatów - dołki pokutne (4).jpg
Opatów - dołki pokutne (4).jpg (47.06 KiB) Przejrzano 85 razy
Opatów - dołki pokutne (3).jpg
Opatów - dołki pokutne (3).jpg (87.46 KiB) Przejrzano 85 razy
Opatów - dołki pokutne (2).jpg
Opatów - dołki pokutne (2).jpg (72.71 KiB) Przejrzano 85 razy
Opatów - dołki pokutne (6).jpg
Opatów - dołki pokutne (6).jpg (45.1 KiB) Przejrzano 85 razy
Krówka opatowska.JPG
Krówka opatowska.JPG (77.74 KiB) Przejrzano 85 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pozostałe relikty przeszłości”