Strona 1 z 1

Lwów (Ukraina) – kościół św Andrzeja i klasztor Bernardynów

: sobota 22 lut 2020, 11:32
autor: Czech
Jest jednym z najpiękniejszych lwowskich kościołów. Został zbudowany w latach 1602-30 jako fundacja wojewody Mniszcha, starosty Sieniawskiego oraz hetmanów Zamoyskiego i Żółkiewskiego. Posiada wspaniałą fasadę w stylu późnego włoskiego i flamandzkiego renesansu, dzieło Pawła Rzymianina. Jej szczyt jest ozdobiony figurami Boga Ojca, Maryi, świętych Piotra i Pawła oraz zachowanymi do dziś godłami Polski i Litwy.

Kościół został zbudowany w miejscu pierwotnego, fundowanego w 1460 r przez wojewodę Andrzeja Odrowąża, stąd świątyna pod wezwaniem patrona ofiarodawcy. Do zbudowanego kościoła Odrowąż sprowadził z Krakowa kilku Bernardynów, wśród nich późniejszego patrona miasta św Jana z Dukli.

Nad kościołem góruje charakterystyczna wieża z barokowym hełmem, latarnią i zegarem. Dawniej zegar u Bernardynów odmierzał czas 5 minut wcześniej od wszystkich innych.

W ZSRR opuszczony kościół był zaniedbany zaś w klasztorze utworzono Archiwum Miejskie. W pierwszych latach nowej Ukrainy klasztor Bernardynów został przekazany greckokatolickiemu zakonowi Bazylianów a kościół zamieniono w cerkiew św Andrija. Wtedy też przeniesiono do niego ukrywaną rzeźbę NMP z Wałów Hetmańskich (obecnie Prospekt Swobody)

Wnętrze posiada bogaty wystrój

Re: Lwów (Ukraina) – kościół św Andrzeja i klasztor Bernardynów

: sobota 22 lut 2020, 11:36
autor: Czech
Po wejsciu do środka podziwiać można przykłady wspaniałego baroku
Freski na suficie są dzielem brata Benedykta zaś polichromie na ścianach Stanisława Stroińskiego

Re: Lwów (Ukraina) – kościół św Andrzeja i klasztor Bernardynów

: sobota 22 lut 2020, 12:02
autor: Czech
Zdjęcie oryginalnej rzeźby NMP z 1862 r w kościele św Andrzeja
Figura Najświętrzej Marii Panny z Wałów Hetmańskich (Plac Mariacki) decyzją Stalina miała być zniszczona wraz z przylegającą do niej fontanną. Lwowiakom udało się ukryć figurę w urządzony w Kaplicy Boimów skałdzie budowlanym.
Obecnie na dawnym miejscu figury na Wałach Hetmańskich (Prospekt Swobody) stoi jej kopia