Katowice - Muzeum Śląskie

Posty: 16341
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 lis 2016, 22:42

Właśnie napisaliśmy posty niemal jednocześnie.
Oto wspomniana śluza Nowa Wieś:
Załączniki
Śluza.jpg
Śluza.jpg (41.22 KiB) Przejrzano 3375 razy
Śluza Nowa Wieś.jpg
Śluza Nowa Wieś.jpg (79.51 KiB) Przejrzano 3375 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 703
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: tom1977 » wtorek 01 lis 2016, 23:04

Wracając do tematu Muzeum Ślaskiego może jestem staroświecki ale jakoś odpychają mnie te nowe multimedialne muzea (światła ,lasery i inne bajery), jak dla mnie to tandetny lunapark , choć takie z przysłowiowymi kapciami na nogach równie mi nie pasują.
Flak Batterie Jäger , Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 16341
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: Karolina Kot » piątek 08 wrz 2017, 18:03

Wygląda na to, że trzeba się będzie przeprosić i znowu wybrać do Muzeum. Zwłaszcza, że w budynkach oddanych właśnie do użytku znajdą swoje miejsce moje ulubione działy. ;)

Łaźnia główna już po rewitalizacji.


Zakończyła się rewitalizacja należącego do Muzeum Śląskiego budynku łaźni głównej, najbardziej zniszczonego spośród wszystkich pozostałych po kopalni Katowice.

Jeszcze niedawno łaźnia główna wyglądała jak chyląca się ku upadkowi ruina. Dziś to perełka, z odtworzonymi zdobieniami ścian i zrekonstruowaną stolarką, ale doprowadzenie jej do takiego stanu nie było łatwe. Pochodząca z początku XX wieku budowla przez ponad dwadzieścia lat stała zamknięta na głucho. Złomiarze wynieśli wszystko, co się dało, a gdy rozpoczęła się budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego, tuż przy murze łaźni zaczynał się kilkunastometrowy wykop, który dodatkowo osłabił konstrukcję starego budynku. - To był najbardziej zniszczony budynek spośród wszystkich pozostałych po dawnej kopalni. Zostały z niego właściwie tylko zewnętrzne ściany nośne, kilka w środku i stalowa konstrukcja dachu. Fundamenty, stropy, stolarka, instalacje to wszystko nowe elementy, które zostały wbudowane w zabytkową tkankę - mówi Łukasz Dziąbek, kierownik działu inwestycji muzeum.

Prace trwały dwa lata. Jednocześnie z łaźnią rewitalizacji poddawano otwarty w maju budynek dawnej stolarni. Koszt całej inwestycji to około 30 mln złotych, z czego 12,5 pozyskano z funduszy norweskich, a resztę dołożyło województwo i miasto.
Do łaźni z budynku przy al. Korfantego przenoszą się działy archeologii, historii i etnologii, które na dolnym poziomie będą miały swoje pracownie. Główna część to 700 m kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej, w której prezentowana jest właśnie inauguracyjna wystawa - „Zaczęło się od ziarna... Historia roślin uprawnych”. Potrwa do marca, potem zastąpi ją wystawa poświęcona procesowi udomowienia ssaków.

- W Polsce nie ma muzeów historii naturalnej. Muzeum Śląskie w międzywojniu miało dział przyrody ożywionej i nieożywionej, chcemy do tego wrócić. Możemy stać się jedynym ośrodkiem w kraju, który w kompleksowy sposób porusza tę tematykę - mówi dyrektorka muzeum Alicja Knast.
Kuźnia i warsztat w kolejce
Dawnej siedziby przy Korfantego Śląskie na razie nie opuszcza. Nadal ma tu swoje wystawy i część zbiorów, tak pozostanie przynajmniej przez następnych kilka lat. - Zanim zaczniemy przeprowadzać zbiory, musimy ustabilizować klimat w dawnej łaźni. To nie może być gwałtowna zmiana. Co do przyszłości budynku przy Korfantego, to stoimy na stanowisku, że nadal powinien służyć kulturze. Chcielibyśmy, żeby rozważono przekazanie go miastu, trwają rozmowy na ten temat - dodaje Knast.

Muzeum ma też plany dotyczące rewitalizacji kolejnych budynków na terenie dawnej kopalni. Następne będą kuźnia i warsztat, o ile uda się zdobyć środki unijne na ten cel. Wniosek przeszedł już ocenę formalną, czeka na merytoryczną, wyniki konkursu mają zostać ogłoszone jesienią. - Chcielibyśmy urządzić tam pracownię konserwacji metalu i przede wszystkim ekspozycję dotyczącą śląskiego przemysłu. Było to podnoszone przy okazji otwarcia naszej śląskiej wystawy stałej, że skupiamy się na historii społecznej i politycznej. Tym razem chcielibyśmy opowiedzieć o technologii. Mam nadzieję, że oceniający nasz wniosek dostrzegą wartość działań kulturowych w przestrzeni byłej kopalni i nie umknie ich uwadze, że są to działania prowadzone z dużą konsekwencją - mówi Knast.

katowice.wyborcza.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 16341
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: Karolina Kot » sobota 05 maja 2018, 12:36

A tymczasem...

Muzeum Śląskie do zamknięcia? "Nie nadaje się do użytkowania"

"Muzeum Śląskie jest w stanie, który nie pozwala na dalszą eksploatację zgodnie z przeznaczeniem" - takie sformułowanie znalazło się w pozwie przeciwko firmie, która je wybudowała. - Włosy stają dęba. Sytuacja jest bardzo poważna - alarmuje Jerzy Gorzelik, radny sejmiku województwa.


To właśnie Gorzelik ujawnił w poniedziałek treść pozwu, który Muzeum Śląskie złożyło w lipcu 2017 roku przeciwko firmie Budimex. – Już wcześniej było wiadomo, że z obiektem są jakieś problemy, była tam przecież wilgoć. Zapytałem więc, o co dokładnie chodzi, i odpowiedź poraża – mówi Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska i radny sejmiku.
Jak się właśnie okazało, w pozwie znalazła się informacje, iż gmach Muzeum Śląskiego znajduje się w stanie, który „nie pozwala na dalszą jego eksploatację zgodnie z przeznaczeniem”.
– Padają wręcz słowa, że obiekt nie nadaje się do dalszego użytkowania. W dodatku napisano, że w zasadzie to lepiej byłoby Muzeum Śląskie wyburzyć i zbudować od nowa, ale nie jest to wskazane ze względów społecznych. Dlatego lepiej je remontować. Włosy stają dęba – mówi Gorzelik.
Wicemarszałek województwa: Na pewno budynek nie grozi zawaleniem

W pozwie napisano, że „nieprawidłowo wykonano konstrukcję płyty fundamentowej, zewnętrzne ściany i stropodach oraz izolacje”. Koszt koniecznego remontu szacuje się na prawie 19 mln zł. Muzeum Śląskie chce od Budimeksu aż 123 mln zł odszkodowania. Kwota jest wysoka, ponieważ wzięto pod uwagę m.in. obniżenie wartości budynku.
– Tak naprawdę funkcjonowanie muzeum stoi pod znakiem zapytania. Pytanie, co ze zbiorami. Czy są bezpieczne? – pyta Gorzelik. Dodaje, że jest zaskoczony powagą sytuacji i tym, że do tej pory nikt o tym głośno nie mówił.
– Zamiast spierać się o to, jakie osiedle ma stanąć za Muzeum Śląskim, za chwilę będziemy rozmawiać z prezydentem Katowic i ministrem kultury, który ma teraz pretekst do natychmiastowego zamknięcia placówki, o pieniądzach na naprawę. Bo w kasie województwa tych pieniędzy nie widzę – mówi.
- Fakt, jest taki, że jest spór z Budimeksem, który prowadzi pani dyrektor Alicja Knast. Pozew jest napisany ostrym językiem. Trudno mi się odnieść do tego. Na pewno budynek nie grozi zawaleniem. Natomiast jeżeli jest tam napisane, że zagrożone są zbiory, to mogę powiedzieć, że nas jako zarząd województwa nikt o tym nie informował - komentuje Henryk Mercik, wicemarszałek województwa.
Oświadczenie Muzeum Śląskiego

Alicja Knast, dyrektor placówki, powiedziała nam, że zbiory w żaden sposób nie są zagrożone. Później wydało oświadczenie, w którym przypomina, że już na etapie odbioru budynku w 2013 roku stwierdzono przecieki wody do wnętrza. Usterki usunięto, jednak we wrześniu 2015 roku pojawiły się nowe przecieki wody do budynku, w tym w miejscach już naprawianych.
- Wykonawca w dalszym ciągu dokonywał napraw, ale nie zdołał zapewnić trwałej szczelności budynku. Wyrażał przy tym pogląd, że przecieki nie stanowią skutku wad wykonawczych, a są wynikiem wad projektu. Projektant stanowczo ten zarzut odrzucił - czytamy w oświadczeniu.

Władze Muzeum Śląskiego dodają, że gdy w 2017 roku mijała gwarancja na budynek spór w tej sprawie nadal trwał. Dlatego muzeum skierowało sprawę do sądu. - W budynku występują wady wykonawcze, które zostawiamy do oceny przez biegłych powołanych przez Sąd Rejonowy w Katowicach - napisano w oświadczeniu.
Budimex o pozwie poinformował już jakiś czas temu na swojej stronie internetowej. Firma podkreśla, że jej zdaniem roszczenia Muzeum Śląskiego są bezzasadne. - Nieprawidłowości stanowiące podstawę faktyczną roszczeń – o ile występują - nie są konsekwencją działań lub zaniechań wykonawcy - wynika ze stanowiska Budimeksu.

Przemysław Jedlecki
23 kwietnia 2018
Źródło: katowice.wyborcza.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 703
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: tom1977 » środa 09 maja 2018, 10:09

Starą cześć muzeum zamykają , nowa do zamknięcia z powodu wad budowlanych, coraz lepiej .
Flak Batterie Jäger , Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 527
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: Velder » piątek 21 wrz 2018, 23:00

Muzeum Śląskie powiększy się o kolejne budynki. Ale będzie inaczej

80 mln zł może kosztować rewitalizacja kolejnych budynków na terenie Muzeum Śląskiego. Północna część dawnej kopalni „Katowice” ma wyglądać inaczej, niż ta już odnowiona.

-Będziemy bardziej się starać o zachowanie takiego charakteru industrialnego. To są budynki kompleksu „Bartosz”, kuźni warsztatu i wieży ciśnień. Myślimy o tym, żeby dobudować malutki budynek kubaturowy do wieży ciśnień. Sądzimy, że będzie to dobry punkt wyjścia do jakiejś dodatkowej gastronomii, którą tam chcemy umieścić – mówi Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego.

Na razie Muzeum nie zdradza szczegółowych planów, bo projekt rewitalizacji jest w fazie przygotowań. Wpływ na to jak będzie wyglądała przestrzeń pomiędzy budynkami mają mieć również mieszkańcy. -Od wczoraj działa ankieta internetowa na stronie muzeum. Wypełnienie trwa chyba 4 minuty. Jest obrazkowa i intuicyjna. Pytamy tam o to, co chcieliby państwo robić na terenie muzeum, w jakim otoczeniu. Po prostu o preferencje jak tam przestrzeń miałaby wyglądać – mówi Wojciech Lesiak, Fundacja Napraw Sobie Miasto.

tvs.pl, 06/09/2018


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość