Złotogłowice - domniemany gołębnik murowany

Posty: 28049
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Złotogłowice - domniemany gołębnik murowany

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 kwie 2024, 12:31

We wsi Złotogłowice (Groß Neundorf), położonej w powiecie nyskim, przy głównej drodze, naprzeciwko kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, w podwórzu pomiędzy domami z numerem 70 i 69aa, znajduje się intrygująca budowla, którą dostrzegłam kątem oka.
Ten niewysoki obiekt wzniesiony na planie czworoboku przykryty jest czterospadowym dachem i posiada wąskie okienka, przypominające otwory strzelnicze.
Przypuszczam, że jest to rzadki przykład zachowanego do dziś murowanego kurnika / gołębnika.
Niestety nie udało mi się zebrać wywiadu terenowego.*

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
* I całe szczęście. Tym razem w pobliżu rzeczywiście nie dostrzegłam nikogo.
Ale nie oszukujmy się. Nawet gdybym zauważyła kogoś z mieszkańców, to z całą pewnością ominęłabym go szerokim łukiem i zmyła się mu szybko z pola widzenia.
O żadnym wywiadzie terenowym i dobrowolnej konfrontacji z innymi ludźmi z mojej strony nie ma mowy. :)

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2024 roku.
Załączniki
Złotogłowice (1).jpg
Złotogłowice (1).jpg (81.16 KiB) Przejrzano 137 razy
Złotogłowice (4).jpg
Złotogłowice (4).jpg (108.43 KiB) Przejrzano 137 razy
Złotogłowice (2).jpg
Złotogłowice (2).jpg (78.15 KiB) Przejrzano 137 razy
Złotogłowice (3).jpg
Złotogłowice (3).jpg (81.23 KiB) Przejrzano 137 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość