Świbie - lotnisko polowe Luftwaffe w Schwieben

Czyli schrony, bunkry, fortyfikacje wojenne i temu podobne obiekty

Moderator: warschauer44

Generał Admin

Świbie - lotnisko polowe Luftwaffe w Schwieben

Postautor: kusmanek » piątek 14 sie 2020, 09:10

Jakiś czas temu jeden z użytkowników Forum pytał o lotnisko polowe Luftwaffe w Świbiu (Schwieben), niestety usunął post zanim zdążyłem zająć się tym tematem. Ale jak już się czymś zaciekawię, to tak łatwo nie odpuszczam ;)
Udało mi się odnaleźć relację Josefa Plocha, w której wspomina on wyżej wymieniony obiekt. Lotnisko powstało na potrzeby planowanego ataku III Rzeszy na Polskę. Znajdowało się na polach pomiędzy Świbiem i Radonią.

LOTNISKO POLOWE
Stacjonujące tu wojska Wehrmachtu zamieniły nie tylko Radonię, lecz również wszystkie pozostałe okoliczne miejscowości w potężne nowe obozy wojskowe, ze Świbiem włącznie.W ciągu jednego dnia, liczące wiele hektarów radońskich pól i ściernisk przeobrażono w ogromne lotnisko polowe. W Świbiu należące do „Majątku” olbrzymie ściernisko *(„przy Obórce”)*-,liczące wiele hektarów pole, co oznacza istniejącą tam kępę leśną w pobliżu wiatraka, pompującego wodę dla bydła w „Majątku”)* również przystosowano dla potrzeb lotnictwa. Pod rosnącymi tam potężnymi koronami kasztanów i lip, ustawiono mnóstwo samolotów wojskowych. Z tych miejsc 1 września 1939r wystartowały pierwsze samoloty z bombami, które to zrzucano tuż za granicą niemiecko - polską.

Źródło.

Dzięki archiwalnym mapom udało mi się zlokalizować wspomniany w relacji zagajnik "Przy Obórce". Wiatrak pompujący wodę został zaznaczony na niemieckiej mapie Messtischblatt.

swibie.jpg
swibie.jpg (221.57 KiB) Przejrzano 550 razy

Lokalizację potwierdza mapa topograficzna z lat 1958-61. Ciekaw jestem, czy zaznaczone w zagajniku doły nie są przypadkiem pozostałościami po infrastrukturze lotniska w formie ziemianek itp.

oborka.jpg
oborka.jpg (93.06 KiB) Przejrzano 550 razy

Źródło.

To tyle jeśli chodzi o mapy. Teraz przydałaby się wizja w terenie.
Born to make history

Re: Świbie - lotnisko polowe Luftwaffe w Schwieben

Postautor: Themakster » wtorek 08 wrz 2020, 11:05

Witam,
To ja pisałem ten temat. Ploch pisze : liczące wiele hektarów radońskich pól i ściernisk" nie wiem dokładnie czy chodziło o pola rzeczywiście w Radoni czy o pewną czesc wsi świbie którą nazywa się radonskie łąki są to łąki przed tą obórką widać to na Geoportal kiedy włączy się Państwowy rejestr nazw geograficznych, lotnisko w świbiu widnieje na jednym spisie w temacie polowe lotniska luftwaffe w Polsce na dws, właśnie chyba plochowi chodzi o czesc świbia (radońskie łąki) ponieważ radonia nie widnieje na żadnym spisie jakichkolwiek lotnisk (kiedy Radonia nazywała się Radun albo Zwieborn) A Świbie znajduje się na jednym ( własńie na dws). W Radoni były okopy oraz możliwe że jakiś bunkier ale żadnego lotniska.
Pozdrawiam

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Architectura Militaris”