Chmielnik - mykwa

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chmielnik - mykwa

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 lut 2018, 20:58

W Chmielniku, u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego oraz Jana Kilińskiego, znajduje się niepozorny i na pierwszy rzut oka nie zwracający uwagi obiekt: opuszczony i mocno już podupadły, niski budynek z dobudowanymi do wejścia współczesnymi atrapami kolumn, z resztkami elementów zdradzających, że ostatnio funkcjonował w nim lokal rozrywkowy.
Właściciel, który kupił budowlę kilka lat temu, podczas odgruzowywania podłogi w jednym z pomieszczeń odkrył we wnętrzu świetnie zachowane relikty basenu rytualnego dawnej mykwy, czyli żydowskiej łaźni.

Unikatową i bardzo dobrze zachowaną mykwę w Chmielniku na rogu ulic Żeromskiego i Kilińskiego odkopuje właściciel budynku Marian Zwolski. - Nie wiedzieliśmy, że mamy tutaj taką perełkę - mówi.

Mykwa to łaźnia służąca pobożnym Żydom do obmycia się z grzechu. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała w Chmielniku. Jej dzierżawcą mógł być wyłącznie religijny Żyd, który był zatwierdzony przez rabina i starszych bóżniczych. W miasteczku najemcą rytualnej łaźni pozostawał przez długie lata Szmul Mappa. W XIX wieku na mykwę, podobną do tych, jakie są we Francji i w Niemczech, mówiono bania.

Po II wojnie światowej w budynku, pod którym znajdowała się mykwa, prowadzono działalność gospodarczą. W ostatnich latach mieścił się tam bar. Mykwa była zasypana gruzem. - Kiedy kupiłem tę nieruchomość, zacząłem zgłębiać wiedzę na jej temat - opowiada Zwolski. - O mykwie wiedziałem od ojca, który urodził się na początku XX wieku w Chmielniku. Zaczęliśmy ją odkopywać. Jak wybraliśmy gruz, to odkryłem źródło wody. Nie zniszczyła tego wszystkiego - dodaje. Zachowały się m.in. pozostałości oryginalnych kafelków z XIX wieku.

W rytualnej łaźni były także baseniki dla dzieci. - Nie odkryliśmy jeszcze, jak woda była tutaj podgrzewana. Ale znaleźliśmy cegły, które wskazują na funkcjonowanie pieca - opowiada Zwolski. - Jest jeszcze tutaj jedno pomieszczenie i na zewnątrz kompleks budynków. Mamy koncepcję co do wykorzystania, ale to wymaga wiedzy i nakładów finansowych. Są jeszcze kwestie z uporządkowaniem tego wszystkiego - dodaje.

Mykwa w Chmielniku w oryginalnym kształcie może stać się dużą atrakcją dla turystów.

Źródło: kielce.wyborcza.pl

Niestety, podczas mojej wizyty w Chmielniku, w grudniu 2017 roku, nie dane mi było zajrzeć do środka, poza tym bardzo się spieszyłam. Zdjęcia mam jedynie z zewnątrz.
Lokalizacja
Załączniki
Dawna mykwa (1).JPG
Dawna mykwa (1).JPG (45.57 KiB) Przejrzano 5695 razy
Dawna mykwa (7).JPG
Dawna mykwa (7).JPG (46.81 KiB) Przejrzano 5695 razy
Dawna mykwa (2).JPG
Dawna mykwa (2).JPG (32.78 KiB) Przejrzano 5695 razy
Dawna mykwa (4).JPG
Dawna mykwa (4).JPG (47.45 KiB) Przejrzano 5695 razy
Dawna mykwa (3).JPG
Dawna mykwa (3).JPG (55.11 KiB) Przejrzano 5695 razy
Dawna mykwa (6).JPG
Dawna mykwa (6).JPG (65.01 KiB) Przejrzano 5695 razy
Dawna mykwa (5).JPG
Dawna mykwa (5).JPG (45.05 KiB) Przejrzano 5695 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości