Warszawa - murale z okresu PRL

Posty: 20260
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Warszawa - murale z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 lip 2019, 14:38

Niestety, murale "Foton" i "Jubiler" z ulicy Targowej zostały zamalowane.

Na kamienicy przy Targowej 15 od prawie 50 lat można było oglądać reklamy z lat 70. W środę Stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi poinformowało, że murale zostały zamalowane. Mieszkańcy są oburzeni. "Pamiętam je dosłownie od zawsze. Znowu kolejne miejsce, które będzie takie samo jak masa innych" - piszą.

"No to pożegnaliśmy murale, które prawie 50 lat przetrwały w krajobrazie Pragi..."
- pisze stowarzyszenie "Dla Pragi". Dodaje, że nie wie, co pojawi się na miejscu reklam z lat 70., ale jego członkowie obawiają się, że właściciel kamienicy będzie chciał zarobić na elewacjach i niedługo pokryją się one współczesnymi reklamami.

Mieszkańcy rozczarowani: Coraz mniej klimaty Pragi na Pradze

Jak zaznacza stowarzyszenie "Dla Pragi" jej działacze już wcześniej zgłaszali Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków Jakubowi Lewickim konieczność chronienia warszawskich murali. Konserwator miał zadeklarować, że część z nich zostanie wpisane do rejestru zabytków. "Jak widać, właściciel ściany był szybszy" - dodają.

Osoby, które zobaczyły, że murale zniknęły są bardzo rozczarowane. Dla wielu z nich miały wartość sentymentalną. "To powinno być karalne", "Głupota nie ma granic", "Duża strata", "Brak słów, coraz mniej klimatu Pragi na Pradze" - komentują osoby, które zobaczyły post "Dla Pragi".

O nie... Pamiętam je dosłownie od zawsze. Znowu kolejne miejsce, które będzie takie samo jak masa innych
- pisze pan Tadeusz.

Wszystko zniszczyć, bo kasa, bo nowe, bo nie liczy się żadna inność - wszędzie to samo
- dodaje pani Magda.

Stowarzyszenie "Dla Pragi" przypomina, że część udziałów w kamienicy na Targowej 15 ma miasto st. Warszawa. Dodaje również, że Zakład Gospodarowania Nieruchomości dzielnicy Praga-Północ miał wiedzieć o tym, że murale retro zostaną zamalowanie.

metrowarszawa.gazeta.pl
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 1626
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Warszawa - murale z okresu PRL

Postautor: warschauer44 » czwartek 18 lip 2019, 19:18

No cóż, ilekroć przejeżdżałem pociągiem zastanawiałem się ile ten mural jeszcze przetrwa i się stało...
Napiszę tak - jak w przypadku np. Łodzi jak również i Warszawy - to że różne napisy, murale odchodzą w przeszłość - nie jest to dosłowną winą wspólnot mieszkaniowych czy nawet samych włodarzy miast - ci ludzie bardzo często zielonego pojęcia nie mają że te malunki mają jakąkolwiek wartość historyczną - ot zwykły bohomaz i tyle - przez lata nie wykonano żadnych spisów tych murali o których wiedziałby choćby Miejski Konserwator Zabytków - bo albo nikomu się nie chce albo przeróżne stowarzyszenia uważają tak "a co to da?", a więc jak należy je chronić?
Takie myślenie doprowadza do tego że podczas coraz liczniejszych prac przy renowacjach elewacji takie malunki znikają i różne płacze na FB czy w innych mediach nic nie dadzą.
Obrazek
http://www.panoramio.com/user/4801567

Posty: 1898
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Warszawa - murale z okresu PRL

Postautor: Franek D. » piątek 19 lip 2019, 21:10

Wojewódzki konserwator zabytków zapowiedział podjęcie konsekwencji wobec osób, które zezwoliły na usunięcie murali ze ścian kamienic przy ul. Targowej.

Trwa kontrola konserwatora zabytków ws. murali usuniętych z kamienicy przy ul. Targowej

- Podejmę konsekwencje wobec osób, które zezwoliły na usunięcie murali ze ścian kamienicy przy ul. Targowej – zapowiedział mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki. Dodał, że prowadzona kontrola wskaże wszystkie działania, jakie podjęto dotychczas w tej sprawie.

Chodzi o murale, które od początku lat 70. XX wieku widniały na szczytowych ścianach kamienicy przy ul. Targowej 15. Jednym z nich była reklama błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton", a drugim – reklama producenta biżuterii "Jubiler". Od marca br. Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi zabiegało o wpis murali do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków zadeklarował wówczas poparcie w tej sprawie. Stosowny wniosek złożono w maju. W środę Stowarzyszenie poinformowało na swoim profilu na Facebooku, że murale usunięto - zostały zamalowane szarą farbą.

"Pożegnaliśmy murale, które prawie 50 lat przetrwały w krajobrazie Pragi... Była szansa na ich ocalenie (...). Jak widać, właściciel był szybszy... Warto pamiętać, że część udziałów w budynku posiada m.st. Warszawa. Ciekawe, czy o planach zamalowania wiedzieli przedstawiciele Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ?" – czytamy we wpisie.

Anna Rychcik-Budyta, p.o. rzecznika dzielnicy Praga-Północ, podkreśliła, że budynek stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej, a miasto jest tylko jednym z jej członków. Jak mówiła, z jej wiedzy wynika, że decyzja o możliwości umieszczenia w miejscu dotychczasowych - nowych murali była decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dodała, że "urząd był za tym, żeby te (dotychczasowe -red.) murale zostały zachowane, żeby ich nie likwidować".

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki zapowiedział, że podejmie "konsekwencje wobec osób, które wydały decyzję zezwalającą na usunięcie murali". "Dzisiaj zostanie przeprowadzona kontrola sprawdzająca wszystkie dotychczasowe działania w tej sprawie. Będę też wszystkimi dostępnymi mi narzędziami prawnymi dążył do przywrócenia usuniętych murali. Murale te były ważną częścią tożsamości miasta" – napisał Lewicki w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków zaapelował także o "wstrzymanie się z dalszymi komentarzami w tej sprawie do czasu opublikowania wyników kontroli, co stanie się niezwłocznie".

Kamienica przy ul. Targowej 15, zaprojektowana przez architekta Juliusza Nagórskiego, została wybudowana w 1928 r. W latach 60. budynek przeszedł remont, który miał na celu zatarcie śladów wojennych zniszczeń. W 1972 r. na jednej ze ścian namalowano reklamę błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton", a w kolejnym roku – reklamę producenta biżuterii "Jubiler".


Źródło: https://warszawa.onet.pl/murale-usuniet ... ra/jt1me35

Posty: 20260
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Warszawa - murale z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » sobota 20 lip 2019, 14:01

Praga-Północ. Zawirowania ws. historycznych murali. Najpierw je zamalowali, teraz chcą szybko przywrócić

Zaledwie parę dni temu z elewacji budynku przy ulicy Targowej na Pradze-Północ zniknęły dwa murale, które znajdowały się tam od lat 70. Decyzja o ich usunięciu oburzyła mieszkańców i działaczy miejskich. Teraz w sprawie nastąpił kolejny zwrot akcji. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wcześniej wydał zgodę na zamalowanie murali, teraz zawnioskował o ich jak najszybsze odtworzenie. Jak tłumaczy, doszło do nieprawidłowości "po dwóch stronach postępowania".

W środę 17 lipca ze ściany budynku przy ulicy Targowej zniknęły dwa historyczne murale - "Jubiler" i "Foton", które pojawiły się tam w czasach PRL. Oburzenia decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie kryli mieszkańcy, a także stowarzyszenie "Dla Pragi", które w ostatnich miesiącach ubiegało się o wpisanie praskich murali do rejestru zabytków. Ubolewanie z powodu usunięcia murali wyrazili także urzędnicy z Pragi-Północ, który w opublikowanym w czwartek oświadczeniu tłumaczyli, że próbowali zapobiec decyzji o usunięciu murali, które przez ostatnie 50 lat zdążyły na stałe wpisać się w krajobraz Pragi-Północ. Ich wysyłki spełzły jednak na niczym.


Praga-Północ. Murale "Jubiler" i "Foton" powrócą. Konserwator kazał je zrekonstruować

Choć wydawało się, że praski murale zniknęły ze ściany przy ul. Targowej bezpowrotnie, w sprawie nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wcześniej wydał zgodę na usunięcie murali, zawnioskował o ich zrekonstruowanie i przywrócenie. W opublikowanym przez niego oświadczeniu czytamy, że przeprowadzona w piątek 19 lipca kontrola wykazała nieprawidłowości "po dwóch stronach postępowania" - błąd leży zarówno po stronie biura konserwatora, jak i inwestora kamienicy, który podczas usuwania murali miał działać wbrew warunkom określonym w pozwoleniu MWKZ. W związku z wynikami kontroli konserwator zdecydował o jak najszybszym odtworzeniu murali.

Kontrola wykazała uchybienia po obydwu stronach postępowania, dlatego mając na uwadze interes społeczny, podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu przywrócenie zamalowanych murali

Przedstawiciel inwestora złożył jednoznaczną pisemną deklarację o wycofaniu się z realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz o dołożeniu wszelkich starań do przywrócenia murali „Foton” i „Jubiler”
- czytamy w oświadczeniu. "Zapewniamy, że w stosunku do osób, które dopuściły się uchybień ze strony urzędu zostaną wyciągnięte konsekwencje" - dodaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny wygląd murali ma zostać przywrócony jeszcze przed końcem wakacji, a prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Na razie nie poinformowano dokładnie, w jaki sposób murale zostaną zrekonstruowane. Działacze stowarzyszenia "Dla Pragi" i mieszkańcy nie kryją zadowolenia z decyzji konserwatora. "Presja ma sens!", "Super, chociaż to już nie to samo", "Cudowna wiadomość" - piszą w komentarzach.


Zapytaliśmy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ile będzie kosztowało przywrócenie murali na ścianę kamienicy przy ul. Targowej 15 po ich uprzednim zamalowaniu oraz czy rekonstrukcja będzie polegała na "odzyskaniu" dawnych murali spod farby, czy też na naniesieniu na ścianę kamienicy replik murali. Czekamy na odpowiedź.


metrowarszawa.gazeta.pl
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo mazowieckie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość