Strona 1 z 1

Niemcza - mural z okresu PRL

: czwartek 24 paź 2019, 06:50
autor: Karolina Kot
Niemcza w powiecie dzierżoniowskim.
Na ścianie domu przy ulicy Bolesława Chrobrego, przy wjeździe na rynek, znajduje się stary mural. Pod nim jest chyba jeszcze jeden.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2019 roku.

Re: Niemcza - mural z okresu PRL

: piątek 07 lip 2023, 23:57
autor: Karolina Kot
Prezentowany na zdjęciach mural istnieje do dziś, ale nie wszystkie PRL - owskie malowidła z Niemczy miały tyle szczęścia.
W lutym 2020 roku zniknął fresk pochodzący z lat 70. przedstawiający scenę rycerskiej potyczki. Znajdował się w sali posiedzeń rady miejskiej.

"Odnowienie na zasadzie zamalowania" - tak burmistrz Niemczy (województwo dolnośląskie) nazywa przemalowanie sali posiedzeń rady miejskiej.
W trakcie odświeżania pomieszczenia zamalowano stworzone w latach 70. XX wieku malowidło.
Burmistrz nie widzi problemu i podkreśla, że rycerska scena na ścianie nie miała wartości zabytkowej. Innego zdania jest część radnych.
Sprawę bada konserwator zabytków.

8 lutego do Niemczy przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Tu - w sali posiedzeń rady miejskiej - spotkał się z mediami. I ogłosił, że wkrótce przywrócony zostanie ruch kolejowy na linii 310 z Kobierzyc do Piławy Górnej.

Przed wizytą premiera burmistrz Niemczy postanowił odświeżyć salę, w której głos zabierał Mateusz Morawiecki. Na jednej ze ścian znajdowało się malowidło przedstawiające stracie pomiędzy rycerzami. W 1971 roku namalował je tu Mark de Gache. Przed przyjazdem premiera zniknęło. W jego miejscu powieszono tablicę promującą gminę Niemcza.
(...)
Zgłoszenie trafiło do wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.
- Ze wstępnej analizy wynika, że nie doszło do zniszczenia zabytku, bo nie jest on wpisany do ewidencji. Fresk nie miał przyznanego statusu ochrony konserwatorskiej - mówi Maria Ptak z Urzędu Ochrony Zabytków. Jednocześnie podkreśla: - Malowidło ma znamiona dobra kultury współczesnej, a więc można powiedzieć, że jego zamalowanie było niewłaściwe i niepoprawne.

Radna chciałaby, żeby fresk został przywrócony do stanu poprzedniego. Ten sam postulat wysuwa historyk sztuki. - Nasze powojenne dokonania w Niemczy są słabiutkie. Można powiedzieć, że powstało w tym czasie więcej zniszczeń niż dokonań. Dlatego jeśli udało się stworzyć coś dobrego, to powinno się o to dbać i jest warte zachowania - podkreśla profesor Rafał Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym bardziej że - jak zaznacza - "ratusz - a więc i malowidło - nie należą do burmistrza, a do gminy".

O sprawę postanowiliśmy zapytać burmistrza. - Ten fresk nie jest freskiem. Nie jest zabytkiem i nie istnieje w rejestrze konserwatora zabytków. Poza tym zostało to namalowane w czasach PRL, za poprzedniego naczelnika gminy, który pewnie namalował to bez pozwolenia i w ten sposób powstało malowidło bez znaczenia - stwierdza Jarosław Węgłowski.


Źródło

Oczywiście nie miałam zielonego pojęcia o jego istnieniu po przyjeździe na Dolny Śląsk, a kiedy się o nim dowiedziałam - było już za późno.
Zdjęcie pochodzi z portalu doba.pl