Piława Górna - gotyckie sakramentarium

W wątku tym uwaga poświęcona została szczegółom wyposażenia zabytkowych kościołów
Posty: 28063
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Piława Górna - gotyckie sakramentarium

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 sie 2023, 23:48

W Piławie Górnej (Gnadenfrei), niedużym mieście położonym w powiecie dzierżoniowskim, przy ulicy Henryka Sienkiewicza 30, znajduje się średniowieczny kościół pod wezwaniem św. Marcina, gruntownie rozbudowany w latach 80. XX wieku, według projektu architekta Feliksa Kozakiewicza.
Ja wiem i naprawdę widzę, że pan Feliks się bardzo starał: po pierwsze, by zachować oryginalną tkankę świątyni, a po drugie, by nawiązywać do jej średniowiecznych korzeni (zapewne w tym celu powstał specyficzny krenelaż wykonany z krzyży), niemniej jednak końcowy efekt jest raczej bolesny dla oczu.
Moim zdaniem lepiej byłoby postawić nową świątynię obok, nie krzywdząc tak tej zabytkowej.

A zwłaszcza jej wnętrza.
Bo z oryginalnego wyposażenia zachowało się tu niewiele.
Wydaje mi się, że najciekawszym elementem - oczywiście poza wmurowanymi w zewnętrzna elewację epitafiami - jest średniowieczne sakramentarium, czyli coś w rodzaju tabernakulum (jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu możemy obejrzeć w katedrze pod wezwaniem św. Marii Magdaleny we Wrocławiu).
Sakramentarium z Piławy zachowało się w dość dobrym stanie, jest wmurowane w ścianę i zabezpieczone.
Szkoda, że mało kto zdaje sobie sprawę z jego istnienia.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2023 roku.
Załączniki
Piława Górna - kościół (1).jpg
Piława Górna - kościół (1).jpg (133.36 KiB) Przejrzano 308 razy
Piława Górna - kościół (3).jpg
Piława Górna - kościół (3).jpg (44.98 KiB) Przejrzano 308 razy
Piława Górna - kościół (2).jpg
Piława Górna - kościół (2).jpg (39.49 KiB) Przejrzano 308 razy
Piława Górna - kościół (4).jpg
Piława Górna - kościół (4).jpg (47.52 KiB) Przejrzano 308 razy
Piława Górna - kościół (5).jpg
Piława Górna - kościół (5).jpg (84.49 KiB) Przejrzano 308 razy
Piława Górna - kościół (6).jpg
Piława Górna - kościół (6).jpg (132.86 KiB) Przejrzano 308 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytkowe elementy wyposażenia świątyń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość